Kárpáti Barangolás (levesek.)

 

Almaleves - horvát
Hat borízű (savanykás) almát hámozzunk meg, a csutkát kiszedjük belőlük és kis darabokra vágjuk. Fél liter vízben egy darabka fahéjjal s egy fél citrom levével főzzük puhára. Törjük át szitán. Egy ek. lisztből, kevés vajjal csináljunk világos rántást.
Öntsük fel fél liter fehérborral és egy kevés vízzel, s annyi cukorral ízesítsük (a bortól függ), hogy kellemes savanya legyen. Ezután keverjük bele az almapürét és egyet forraljunk rajta. Pirított zsömlekockákkal tálaljuk.

Almaleves - román
Kell hozzá : 80 dkg alma, 80 dkg marhaszegy, 10-10 dkg s.répa és gyökér, 3 csapott ek. liszt, 2 dltejföl, cukor, só, petrezselyemzöld
A húst ujjnyi széles darabokra, a répaféléket kockára vágjuk. Enyhén sós hideg vízbe feltesszük főni. Mikor a hús megpuhult leszűrjük és a levébe beletesszük a hámozott és cikkekre vágott almát. Ha az alma is megfőtt, visszatesszük a húst a lébe, tejföllel elkevert liszttel sűrítjük, cukrozzuk (ne legyen édes) és tálaláskor apróra vágott petrezselyemmel megszórjuk.

Almaleves - szatmári
Kell hozzá : 80 dkg alma, só, 3 ek. cukor, 2 ek. liszt, 2-2 dl tejföl és fehérbor, fahéj, pár szegfűszeg, 1 citrom
A megtisztított almát vékony szeletekre vágjuk és egy liter vízben feltesszük főzni. Sóval, cukorral, szegfűszeggel, egy darabka fahéjjal (v.őröltttel), reszelt citromhéjjal és a citrom levével ízesítjük. Ha felforrt, hozzáöntjük a bort, tejfeles habarással sűrítjük.
Ha kész, jól lehűtjük és így tálaljuk.

Almaleves a Küküllőmentéről
Kell hozzá : 1 kg alma, 2 citrom, só, 1kk.fahéj, pár szegfűszeg, 2-3 dl fehérbor, 1 dl tejföl, 2 tojássárgája, cukor, petrezselyem
2,5 liter vizet felteszünk forrni. Adunk bele sót, fahéjat, szegfűszeget, az egyik szeletelt citromot és a bort. Az almát megtisztítjuk és kockára vágjuk. Ha felforrt a vizünk beletesszük. Mikor megfőtt az almánk lezárjuk a tüzet alatta és elkeverjük a tojássárgájával vegyített tejföllel. Ízesítsük a másik citrom levével és cukorral esetleg kevés borral. A petrezselymet apróra vágjuk és a levesre szórjuk. Készülhet tejszínnel is, és fogyasztható hidegen is.

Na megérkeztünk, a dezsnyó kivételével mindenki épen, egészségben :-)
Akkor folytassuk sétánk -

Angazsabuleves - erdélyi
Hozzávalók : 80 dkg marhacsont, 30 dkg darált marhahús, 20-20 dkg s.répa, zeller, és gyökér, 10-10 dkg gomba és kelkáposzta, 2 tojásfehérje, szemesbors, 1 fej v.hagyma, 1 ek. paradicsompüré

A habaráshoz : 1 fej v.hagyma, 20 dkg gomba, vaj, só, bors, petruska,
rozmaring, 2 dl tejszín 4 nappal a leves elkészítése előtt a habarásssal kezdjük - a finomra vágott hagymát és gombát vajban átpirítjuk, fűszerezzük sóval, borssal, rozmaringgal, vágott petrezselyemmel és ezt egy üvegbe töltjük. Ráöntjük a tejszínt és érleljük. A levesfőzés napján a csontot leforrázzuk, a darált húst összekeverjük a tojásfehérjével és a paradicsompürével.A húst 3 liter hideg vízben feltesszük főni. Megtisztítjuk
a zöldségeket és a csonttal együtt a leveshez adjuk. Szemesborssal fűszerezzük és lassú tűzön jó két órán át főzzük. Tálaláskor a levest átszűrjük és a tejszines habarással összekeverjük. Adhatunk hozzá levesbetétnek füstölt sonkás derelyét, vagy valamilyen (hús, máj stb.) gombócot is.

Aratóleves békésből
Kell bele : 40 dkg savanyúkáposzta, 20 dkg sertéshús, 10-10 dkg füstölt kolbász és füstölt szalonna, 1-1 paprika, paradicsom és v.hagyma, 6 dkg árpagyöngy, 2 dl tejföl, babér, só, bors
A szalonnát apróra vágjuk, kiolvasztjuk és megpirítjuk rajta a finomra vágott hagymát. A sertéshúst felkockázzuk és a karikára vágott kolbásszal, paprikával és paradicsommal együtt a hagymához adjuk. Fűszerezzük és félpuhára pároljuk. A savanyúkáposztát a húshoz keverjük, felengedjük vízzel, belekerül az árpagyöngy és a tejföl is. Puhára főzzük.

Árpaleves füstölthússal - erdélyi
Belevalók : fél kiló borjúcsont, 2-2 póréhagyma, s.répa, és v.hagyma, 20 dkg zeller, 12 dkg árpadara, 2 ek. vaj, 2 tojássárgája, 1-2 dl tejszín, 30 dkg füstölt hús, szegfűszeg, só, fehér bors, babér, 1 csomó snidling
A csontokat leforrázzuk és 5 percig még főzzük. Leszűrjük, újra felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje és újra felforraljuk. A habot szedjük le ! A pórét felkarikázzuk, a répát és a zellert apróbb kockákra vágjuk. Az egyik v.hagymát apróra vágjuk a másikat megtűzzük szegfűszeggel. A vajat felolvasszuk egy fazékban és a földarabolt zöldségeket megpirítjuk benne. Fölöntjük a csontlével (a csontokat is hagyjuk benne), hozzáadjuk az árpadarát, a hagymát, a babért, sózzuk, borsozzuk és lefedve lassú tűzön 2 órán át főzzük.
A füstölt húst felkockázzuk és a főzés vége felé a leveshez adjuk. A tojássárgát kikeverjük a tejszínnel.
A levest levesszük a tűzről, kivesszük belőle a csontokat, a tejszínes
keveréket hozzáadjuk. Keverünk egyet rajta (már nem főzzük!) s tálaláskor az apróra vágott snidlinggel megszórjuk.

Aszaltszilvaleves (Baglyos) - erdélyi
Hozzávalók : fél kiló füstölt sertéshús, 1 s.répa, 2 ek. rizs, vaj, 15-20 szem aszalt szilva, só, bors, cukor, liszt, citromlé, tejföl
A füstölt húst nagyobb darabokra vágjuk és hideg vízben feltesszük főni. Kevés vajban megpároljuk a felkarikázott répát. Ha a hús megfőtt, hozzáadjuk a répát, a rizst, sózzuk, borsozzuk és tovább főzzük. Rántást készítünk, cukorral, citromlével ízesítjük és a leveshez keverjük. Belekeverjük az aszalt szilvát és kiforralkjuk levesünket.
Tejföllel kínáljuk, hidegen-melegen egyaránt fogyaszthatjuk.

Bableves bukaresti módra - román
30 dkg szárazbabot előző este áztassunk be. Másnap szűrjük le és 30 dkg füstölt hússal tegyük fel főni. A sózással óvatosan bánjunk, a füstölt hús is ki fog adni egy adag sót.
Ha megfőtt a husink vegyük ki a levesből és ha kicsit hűlt kockázzuk fel. Készítsünk (míg hűl a hús) egy hagymás paprikás rántást és ezzel sűrítsük be levesünket. Forraljuk ki. A babot szűrjük le, passzírozzuk v. daráljuk és keverjük vissza a levesbe. Adjuk hozzá a húskockákat és ecettel savanyítsuk ízlés szerint.

Bableves - felvidéki
60 dkg fejtett babot egy bő liter vízzel felöntünk, sózzuk, borsozzuk, néhány babérlevelet és 2 cikkekre vágott paradicsomot adunk hozzá. Lefedve addig főzzük míg a bab megpuhul.
2 ek. lisztet elkeverünk 2 dl tejföllel és ezzel besűrítjük a levest. Ha levettük a tűzről ízlés szerint kevés borecettel ízesítsük.

Bableves Bogyiszlóról - tolnai
Kell hozzá : fél kiló szárazbab, 10-10 dkg s.répa és gyökér, 1 fej v.hagyma, 1 ek. paprika, liszt, zsír, só
A babot előző este beáztatjuk, majd másnap sós vízben feltesszük főni. Ha félig megfőtt babunk, a hagymát finomra, a zöldségeket karikára vágjuk és a leveshez adjuk. Paprikás rántást készítünk és ezzel sűrítjük levesünket. Készre főzzük. Csipetkét szoktak kínálni bele.

Bableves, birsalmás - hevesi
Hozzávalók : 20-20 dkg szárazbab és füstölt hús, 1 birsalma, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, 1 ek. liszt, 2 dl tejföl
Az éjjelen át áztatott babot másnap sós vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a felkockázott húst és a cikkekre vágott, tisztított birsalmát. Ha a bab is és a hús is megfőtt, a lisztből és a tejfölből habarást készítünk, belepréseljük v. reszeljük a fokhagymát és a levest ezzel behabarjuk.

Bableves böjtre
Hozzávalók : 20 dkg szárazbab, 10 dkg s.répa, 5 dkg gyökér, 1-1 fej vörös-és fokhagyma, 1 burgonya, só, paprika
Az éjszakára beáztatott babot hideg vízben feltesszük főzni. A répaféléket hosszúkásra, a hagymákat és a burgonyát kettévágjuk majd sóval együtt a leveshez adjuk. Mikor a bab megpuhult, paprikát szórunk a tetejére és az egészet összeforraljuk.

Bableves böjtre - matyóföldi
Előző este beáztatunk egy kiló szárazbabot. Másnap reggel egy nagy
fazékba tesszük a babot, darabolt sárgarépát adunk hozzá, meg jócskán sót. Annyi vizet tegyünk rá, hogy kétujjnyira ellepje a babot. Mikor felforr, lassú tűznél addig főzzük, míg a babszemek kezdenek kifakadni. Tejet melegítünk és felöntjük vele a levest bő lére. Még egyet rottyantunk rajta és kész a böjti leves.

Bableves, csülkös-káposztás - somogyi
Kell bele : 30 dkg füstölt csülök csont nélkül, 15-15 dkg szárazbab és
savanyú káposzta, 10-10 dkg s.répa és gyökér, egy zöldpaprika, egy paradicsom, 1 fej v.hagyma, 2 gerezd foki, 2 ek.olaj, 3 ek. liszt, 2 dl tejföl, paprika, só, kömény, babér
Az előző este beáztatott babot, a felkockázott csülökkel, répafélékkel 1,5 l hideg vízben feltesszük főni. Fűszerezzük babérral, köménnyel, sóval. Amikor már majdnem puhának kóstoljuk a babot, hozzáadjuk a káposztát, a feldarabolt paprikát és paradicsomot. Az olajjal és a liszttel világos rántást készítünk, a nagyon finomra vágott v. reszelt v. hagymát és fokhagymát is hozzáadjuk és együtt pirítjuk. Pirospaprikával fűszerezzük s elkeverjük benne simára tejfölt.
A kész levest berántjuk és egyet forralunk rajta.

Bableves fejessalátával Máréfalváról
Hozzávalók : Fél kiló tarkabab, fél kiló füstölt sonka, 1 nagyobb fejessaláta, 1 cokor kapor, 2 ek. liszt, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, ecet
A füstölt húst és a babot egy éjszakára beáztatjuk, másnap hideg vízbe föltesszük főni a sonkát, ha felforrt, hozzáadjuk a babot. A salátafejet apróra tépjük, a kaprot apróra vágjuk. Ha a bab megfőtt, a húst kiszedjük belőle és darabokra vágjuk. A salátával és a kapor felével visszatesszük a levesbe.
Fokhagymás rántást készítünk, besűrítjük vele a levest és egyet forralunk rajta. Ecettel pikánsra savanyítjuk és megszórjuk a kapor másik felével. Tálaláskor tejfölt kínáljunk hozzá.

Bableves - hegyaljai
Hozzávalók : 15 dkg tarkabab, 20 dkg savanyúkáposzta, 2 kisebb fej v. hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 ek. liszt, 1 dl tejföl, 15 dkg lecsókolbász, só, babér, paprika, ecet, cukor, fél csomag kapor, zsír
A fejtett babot sós, babérleveles hideg vízben feltesszük főni. A finomra vágott vörös-és fokhagymát zsírban megpirítjuk, beletesszük a káposztát, megpároljuk és a babhoz keverjük. Kevés zsíron a liszttel világos rántást készítünk, paprikázzuk és a babhoz adjuk. Tejfölt keverünk a levesünkbe, cukorral, ecettel (ha kell sóval) ízesítjük és jól kiforraljuk. A karikára vágott kolbászt zsíron megpirítjuk és a bableveshez adjuk.
Tálaláskor finomra vágott kaporral meghintjük.

Bableves Jókai módra
Belevalók : egy füstölt csülök, 35 dkg fejtett v. szárazbab, 4 szál s.répa, 3 szál gyökér, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej v.hagyma, majoránna, babér, szemesbors, paprika, só, ecet, 2 dl tejföl, 2-2 ek. zsiradék és liszt
Ha száraz babból készítjük akkor előző este beáztatjuk, s ugyancsak egy éjszakát ázzon a csülök is. Másnap a csülköt 2 liter vízben feltesszük főni. Fedő alatt, lassú tűzön a hús puhulásáig főzzük. Közben a zöldségeket megtisztítjuk és karikára vágjuk.
Ha a csülök puha, kivesszük a levéből és félretesszük hűlni. Levébe beletesszük a babot, és félpuhára főzzük. A csülköt kicsontozzuk és kockákra vágjuk. A babhoz adjuk a zöldségeket a zúzott fokhagymát, a babért, a majoránnát, és a szemes borsot. A zsiradékon megpároljuk az apróra vágott hagymát, a liszttel meghintjük és pirítjuk.
Hozzáadjuk a paprikát és 3 dl vízzel folyamatos kevergetés közben elkeverjük. A rántást a leveshez adjuk és a húst is beletesszük, ha kell utánasózzuk, majd a tejföllel behabarjuk.
Kiforraljuk, csipetkét főzünk bele s a végén ecettel ízesítjük levesünket.

Bableves Jókai módra - felvidéki
Kell bele : 50-50 dkg füstölt csülök és debreceni, 40 dkg szárazbab, 15-15 dkg s.répa és gyökér, 10 dkg zeller, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej v. hagyma, 4 ek. zsír, 8 ek. liszt, babér, 1 csokor petrezselyem, só, paprika, ecet, 6 dl tejföl, 2 l csontlé
A babot beáztatjuk majd másnap a csontlében feltesszük főni. Mellétesszük a csülköt, a debrecenit és a babért. A debrecenit 10 perc után kivesszük a levesből és félretesszük.
A zöldségeket kockára vágjuk és a bab félpuhulásában a többiekhez tesszük. Lassú tűzön puhára főzzük. A csülköt kivesszük a levesből és a debreceni mellé tesszük pihenni.
Készítünk egy barna rántást, amit a finomra vágott v. és fokhagymával, valamint paprikával fűszerezünk. Berántjuk a levest, tejfölözzük, ha kell sózzuk és jól kiforraljuk. A csülköt kicsontozzuk és darabokra vágjuk, a debrecenit szeleteljük, s mindkettőt a leveshez adjuk. Csipetkével kínáljuk.

Bableves malac körmével - matyóföldi
Fél kiló babot sós, bezöldségezett vízben félig megfőzünk, ekkor hozzátesszük a malackörmöt, netán fület és farkat is. Puhulásig főzzük, reszelt vöröshagymával paprikás rántást készítünk, és besűrítjük vele a levest. Tálaláskor tejföllel gazdagíthatjuk.

Bableves körömmel - beregi
Hozzávalók : 1-1,5 kg malacköröm, 20 dkg fejtett bab, olaj, 1 fej v.hagyma, paprika, 1 paradicsom, 2 zöldpaprika, fél csokor petrezselyem, só
A babot enyhén sós vízben feltesszük főni. Kevés olajban az apróra vágott hagymát megpirítjuk, megszórjuk paprikával és kevés vízzel felengedjük.
Belehelyezzük a körmöket. Sózzuk, hozzáadjuk a darabolt paradicsomot és a paprikát és majdnem puhára pároljuk. Ha a bab és a hús is majdnem puha, a körmöt a babhoz keverjük és készre főzzük.
Csipetkével és rászórt, apróra vágott petrezselyemmel tálaljuk.

Bableves körömmel - kunsági
Belevalók : fél kiló sertésköröm, 25 dkg tarkabab, 3 babér, kevés olaj, liszt, 2 fej v.hagyma, ecet, paprika, só
A körmöket négyfelé vágjuk és sós vízben puhára főzzük. A babot enyhén sós vízben a babérral és az egyik fej egészben hagyott hagymával megfőzzük. Ha mindkét alapunk készre főtt, összekeverjük őket és hagymás-paprikás rántással sűrítjük. Ecettel pikánsan savanyúra ízesítjük.

Bableves - mátraaljai
Kell hozzá : 80 dkg oldalas, 4 füstölt köröm, 40 dkg száraz fehérbab, zsír, 1 fej v.hagyma, 5-5 dkg s.répa, és gyökér, só, bors, paprika, kömény
A körmöt és a babot előző nap beáztatjuk, majd külön-külön edényben puhára főzzük. Egy lábasban forró zsíron puhára pároljuk az apróra vágott hagymát, paprikázzuk és beletesszük a kétcsontosra vágott oldalast is. A fölkockázott zöldségekkel és kevés vízzel megfőzzük. Közben fűszerezzük köménnyel, babérral, sóval. A leszűrt babot áttörjük és a levével, valamint a kicsontozott, kockára vágott csülökkel együtt az oldalashoz adjuk. Ha túl sűrűnek találjuk ezt a szinte egytálételt, vízzel higítsuk.

Bableves savanyúan - matyóföldi
A legegyszerűbb bablevesünkhöz az előzőleg beáztatott vagy fejtett babot enyhén sós vízben puhára főzzük, lisztes rántást teszünk rá, kiforraljuk és kevés ecettel pikánsra ízesítjük.
Ugyanígy készíthetjük el a sárgaborsót és a lencsét is, de ezeket ecet helyett kevés tejföllel ízesítsük.

Bableves somogyi módra
Hozzávalók : 1 kg szárazbab, 1,5 kg füstölt oldalas, fél kiló füstölt kolbász, 10 dkg zeller, 1 nagy fej v.hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 8 dkg zsír, 10 dkg liszt, 1 csomó petruska, paprika, 5 dl tejföl
A babot beáztatjuk egy éjjelre, a zellert szeletekre, a petrezselymet apróra vágjuk.
Az oldalast félpuhára főzzük. Kevés zsíron jól megkevergetve pároljuk át a babot, a zellert és a petrust, aztán adjuk hozzá az oldalast levével együtt. Tegyük bele a zúzott fokhagymát és főzzük puhára. Készítsünk egy hagymás rántást és sűrítsük be vele a levest, tegyük hozzá a karikára vágott kolbászt és a tejfölt is. Forraljuk ki és paprikás zsírral leöntve, galuskával tálaljuk.

Bableves, tejfölös-szilvás - mosoni
Belevalók : 50 dkg aszalt szilva, 40 dkg szárazbab, só, babér, 3 cl ecet, 10 dkg zsír, 12 dkg liszt, paprika, cukor, 4 dl tejföl
Az éjjelre beáztatott babot másnap sóval, babérral, ecettel ízesített
vízbe föltesszük főni.
Amikor a bab már majdnem puha, hozzáadjuk a szilvát és ippen jóra
főzzük. Paprikás
rántással sűrítjük, kiforraljuk, ecettel és cukorral pikánsra ízesítjük
és a tejfölt is belekeverjük.
Egyet rottyantunk rajta és csipetkével tálaljuk.

Bárányból pandúrleves bakonyi módra
Kell hozzá : 20 dkg báránylapocka, 15 dkg gomba, 8-10 dkg kolbász, 6 dkg
füstölt szalonna,
1 fej v.hagyma, 2 gerezd fokhagyma, paprika, só, 1 dl vörösbor, 1 csokor
petruska. A reszelt tésztához : 10 dkg liszt, 1 tojás, só
A szalonnát kis kockákra vágjuk, majd zsírját kiolvasztjuk és
megpirítjuk benne az apróra vágott
v.hagymát. Megszórjuk paprikával, kevergetjük egy picit, majd felöntjük
1 dl vízzel és kiforraljuk. A lapockát kis kockákra vágjuk, kevés vízzel felengedjük majd lefedjük
és félpuhára pároljuk. A kolbász fölkarikázzuk, a gombát kockára vágjuk és a levesbe tesszük.
Fölengedjük a kellő
mennyiségű vízzel, sózzuk, belenyomjuk a fokhagymát, hozzáöntjük a
vörösbort és beletesszük
a csokorban hagyott petruskát. Készre főzzük, közben a lisztbe beleütjük
a tojást, sózzuk és
kevés vízzel keményre gyúrjuk. Nagy lyukú reszelőn a levesbe reszeljük
és megfőzzük. A petruskát
ki is dobhatjuk a levesből, de ha valaki szereti akkor merje ki magának.

Bárányfejleves - erdélyi
Hozzávalók : 1 bárányfej, -nyak, -tüdő és máj, 20 dkg s.répa, 10 dkg
petrezselyem, 1 paszternák,
1 karalábé, 10 dkg füstölt szalonna, 1-1- kanál liszt, zsír és
felaprított petruska, paprika, só, bors
A darabolt húsokat a máj kivételével egy méretes lábasba tesszük, sós
vízzel felöntjük és felforraljuk.
Borsozzuk, amikor felforr csökkentsük a tüzet és lehabozzuk. A zöldséget
tisztítjuk és kockákra
vágjuk, a barihoz adjuk a szalonnadarabbal együtt. Amikor a hús már
leválik a csontról hozzáadjuk
a darabolt májat, petrezselymes rántással berántjuk ás kiforraljuk.

--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 8/48.)

Sziasztok Tubik !
Ma csak barikák jönnek :-)

Bárányleves kolozsváriasan
Hozzávalók : 2 kg bárányeleje, 1 fej v.hagyma, szemes bors, tárkony, 5 dkg vaj v. zsír, 5 dkg liszt, 2 dl tejföl, tárkonyecet, 2 tojássárgája, tejszín, só
A bárányelejét a karikára vágott hagymával, szemes borssal és tárkonnyal föltesszük főni 3 l vízbe. Ha puhára főtt, leszedjük a húst a csontokról, a levest leszűrjük, és a húst visszatesszük bele. Rántást készítünk, a leveshez adjuk, tejfölözzük és felforraljuk. Tálalás előtt (tűzről már levéve) elkeverjük benne a tejszínnel összedolgozott
tojássárgákat és ecettel ízesítjük kellemesen savanyára.

Bárányleves, Koppányi - tolnai
Belevalók : 50 dkg csont (bárány, sertés), 25 dkg bárányhús, egy-egy
szál s.répa és gyökér,
fél kisebb zellergumó, 40 dkg burgonya, 1 fej v.hagyma, 1 tojásnyi vaj,
paprika, kakukkfű, só,
3 ek. liszt, fél deci olaj, 2 dl tejföl, tárkony, tárkonyecet
A csontokat föltesszük főni. A vajon megpirítjuk az apróra vágott
hagymát, beletesszük a
metéltre vágott répát, gyökeret, zellert és a kockákra vágott húst.
Kevergetve pirítsuk tovább,
fűszerezzük paprikával, kakukkfűvel, tárkonnyal, sóval. A kockákra
vágott burgonyát is
belepottyantjuk és felöntjük a leszűrt csontlével. Készre főzzük,
világos rántással és a belekevert
tejföllel kiforraljuk. Levesbetétként vajas galuskát ajánlok.

Bárányleves Makóról
Kell bele : 40 dkg bari, 1 dl olaj, 1 fej v.hagyma, 1-1 szál s.répa és gyökér, fél kis zellergumó, pár szem gomba, 3 ek. liszt, 1 csokor petrezselyem, babér, szemes bors, só, 15 dkg karfiol, 1 dl tejföl.
A barihúst kockákra vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk. Mindkettőt
olajban megpirítjuk, majd
jön a karikára vágott répa, gyökér és gomba, valamint a kis kockákra
darabolt zeller. Jól lepirítjuk,
liszttel meghintjük, picinkét pirítunk rajta, majd kellő mennyiségű
vízzel felengedjük. A petruskát
apróra vágva a levesbe tesszük, társaságában a borssal, babérral és a
sóval. Ha cirka 10-15 perc
van hátra a teljes puhulásig, akkor főzzük bele a rózsáira szedett
karfiolt. Adjuk hozzá a tejfölt is,
főzzük készre. Galuskát is szaggathatunk bele.

Bárányleves a szilágyságból
Hozzávalók : 1-1 db bárányfej, - nyak, -tüdő, -máj, 10 dkg füstölt szalonna, 10-10 dkg karalábé, s.répa és gyökér, 5-dkg zsír, 3 dkg liszt, 1 csokor petrezselyem, paprika, szegfűbors, bors, só, ecet vagy citromlé
A húsok összsúlya olyan 2 kg körüli legyen. A fejet, a tüdőt és a
nyakat hideg vízbe feltesszük
főni és mikor jól kiforraltuk, kicseréljük rajta a vizet. Felöntjük 3
liter hideg vízzel, beleadjuk a kockára
vágott zöldségeket, sózzuk, borsozzuk és az apróra vágott szalonnát is
hozzáteszük. Addig főzzük,
mígnem a hús kezd leválni a csontokról, ekkor tegyük belé a májat is és
főzzük puhára. Szűrjük le,
a csontokról lefejtett húst, a májat és a tüdőt is kockázzuk fel. A
zsírral, liszttel rántást készítünk,
paprikázzuk, a mozsárban tört szegfűborsot is beleadjuk, egyet kavarunk
rajta és kevés hideg vízzel
felöntjük. Simára keverjük és a levest besűrítjük vele. A húsokat ésa
zöldségeket visszatesszük a
levesbe, sóval, borssal és citromlével utánízesítjük.

--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 9/48.)

 

Szervusztok Tubik !
Barizzunk tovább !

Bárányleves tárkonyosan - erdélyi
Hozzávalók : 1 bárányfej, 30 dkg csontosabb hús, 3 db s.répa, 2 db gyökér, 1 fej v.hagyma, 1 ek. vágott tárkonylevél, 1 ek. liszt, 2 ek. tejföl, 1 tojássárgája, ecet, só, szemes bors
A húsokat leforrázzuk, a nyelvről lehúzzuk a bőrt és feltesszük őket főni. A tisztított répaféléket hosszúkásra vágjuk, a hagymát apróra. Hozzáadjuk a leveshez, mikor a hús puha kicsontozzuk, a levet sózzuk, tárkonyozzuk. A lisztből és a tejfölből habarást készítünk és ezzel sűrítjük a levest. Kiforraljuk, majd a darabokra szedett husit visszatesszük a levesbe, egy kanálka ecettel savanyítjuk és tálaláskor egy tojássárgát keverünk bele. Tehetünk bele pirítorr zsemlekockát is.

Bárányleves székely módra
Kell hozzá : ismét egy bárányfej, 2-2 sárgarépa és gyökér, egy-egy
kisebb zeller és karalábé,
1 fej v.hagyma, 3 gerezd fokhagyma, só, szemes bors, 1 ek. tárkony,
citromlé, 1 dl tejföl
A bárányfejet hideg vízbe feltesszük főni, ha felforrt, lehabozzuk és
hozzáadjuk a tisztított répát,
gyökeret és a negyedelt zellert és karalábét. Sóval, borssal és vágott
tárkonnyal fűszerezzük
és lefedve, kis lángon főzzük. A v.hagymát félbevágjuk, és vágott felét
tűzhelyen megpirítjuk. Fél óra múlva ezt is és a fokhagymát is a leveshez adjuk, citromlével
ízesítjük és a hús puhulásáig főzzük. A húst ekkor lefjtjük a csontokról és darabokra vágjuk. A zöldségeket karikára és kisebb kockákra vágjuk. A levest átszűrjük, a húst és a zöldségeket visszatesszük bele. Felforraljuk és ekkor belekeverjük a tejfölt. Csipetkével kínálhatjuk.

Bárányleves tordaiasan
Belevalók : 2kg bárányhús (fej, szegy, borda), 2 s.répa, 1 gyökér, 1 zellergumó, só, szemes bors, egy marék tárkonylevél,
1 csomó petruska, 3 dl tejföl. 30 dkg liszt, tárkonyecet, törött bors
A bárányt és a cikkekre vágott zöldséget 3 liter enyhén sós vízben, szemes borssal fűszerezve puhára főzzük. A levest leszűrjük, a zöldségeket és a kicsontozott húsdarabokat egy levesestálba tesszük. Kevés vizet forralunk, egész borsot, sót és az apróra vágott tárkonyt megfőzzük benne. A levet a leveshez szűrjük, és hozzáadjuk az apróra vágott petruskát. A
tejfölből a liszttel együtt habarást készítünk, felforraljuk a levest, közben a habarást vékony sugárban a levsbe csorgatjuk állandó keverés mellet. Kiforraljuk és a levesestálban várakozó alkatrészekre öntjük. Borssal és
ecettel állítjuk be a végső ízt.

Báránymájleves Trencsényből
Hozzávalók : 1 báránymáj, 10-10 dkg s.répa és gyökér, 1 fej v.hagyma, 3
tojás, 5 dkg vaj, 3 dkg liszt,
1 csomó petruska, só, bors, 2 tojássárgája, 3 dl tejföl, 1 citrom leve
A májat 3 liter hideg vízben feltesszük főni, hozzáadjuk a karikára
vágott zöldséget és az apróra
vágott hagymát. 3 tojást keményre főzünk. Ha a máj megfőtt kihűtjük és
ledaráljuk, a keménytojásokat
apróra vagdaljuk. Vajból és lisztből világos rántást készítünk,
besűrítjük vele a levest, hozzáadjuk a
májat és a tojást, az aprított petruskát, sózzuk, borsozzuk és pár
percig forraljuk. A tálalótálban
a tejfölhöz keverjük a tojássárgákat, a citromlevet, ráöntjük a forró
levest és tálaljuk.

Jó étvágyat, a barikkal "végeztünk" egy időre !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 10/48.)

 

Szervusztok Galambok !
A jubileumi 10-es :-)

Barnaleves - matyóföld
Egy fazék aljára darabokra vagdalt füstölt szalonnát teszünk, rá egy darabka
disznó- vagy marhamájat, sertéscsontokat, legfölülre vegyes zöldséget
(ez lehet
s.répa, zeller, karalábé, gyökér, paszternák, fejeskáposzta, gomba,
stb.). Pár
szem borssal ízesítjük majd fedetlenül elkezdjük főzni. Amikor a
szalonna az
alján barnára pörkölődött, felöntjük vízzel, sózzuk és két órán át
főzzük.
Leszűrjük és főtt tésztabetéttel tálaljuk. A májat és a zöldségeket
külön is
vagy levesbe darabolva is fogyaszthatjuk.

Belsőségleves - őrségi
Hozzávalók : 40 dkg savanyúkáposzta, 10-10 dkg sertéstüdő, -vese, -máj,-szív, 15 dkg leveszöldség, 1 fej v.hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg liszt, 2 dl tejszín, 1 dl joghurt, 1 citrom, fél csokor snidling
A belsőségeket és a zöldségeket felteszük főni. Ha megpuhultak, a belsőséget
kockákra vágjuk, a zöldségeket áttörjük vagy turmixoljuk és a főzőlével
felengedjük. A lisztet simára keverjük a tejszínnel és a joghurttal és behabarjuk
vele a levest. Citromlével ízesítjük, tálaláskor a belsőségkockákkal, apróra vágott káposztával
és snidlinggel megszórva tálaljuk.

Betyárleves - hajdúsági
Belevalók : 60 dkg marhahús, 70 dkg csirkehús, 20-20 dkg s.répa és gyökér, 10 dkg zeller, 1 fej v.hagyma, só, bors
A marhahúst hideg vízbe feltesszük főni, ha felforrt habját leszedjük, beletesszük a csirkehusit és a zöldségeket. Sóval, borssal fűszerezzük. Ha minden megfőtt
kiszedjük őket a levesből, a zöldséget kockákra, a húsokat kisebb
darabkákra vágjuk
és visszatesszük a levesbe. Csipetkét főzünk bele és tálaljuk.

Betyárleves - bakony vidéki
Kell bele : 30 dkg füstölt,húsos szalonna, fél kiló vegyes erdei gomba, só, bors, zsálya, kakukkfű, babér, 2 liter csontlé, 10-10 dkg liszt és zsír, 1 fej v.hagyma, paprika, 20 dkg lángolt kolbász, 5 dl tejföl
A szalonnát apró kockákra vágjuk és kiolvasztjuk. Leszűrjük, a
visszamaradt zsírban
megpároljuk a szeletekre vágott gombát és fűszerezzük, sóval, borssal,
zsályával, babérral,
kakukkfűvel. Negyedórás párolás után felöntjük a csontlével, beletesszük
a sült szalonnát,
felforraljuk. A lisztből és a zsírból apróra vágott hagymával és
paprikával rántást készítünk
és besűrítjük vele a levest. Hozzáadjuk a karikára vágott kolbászt és
tejfölt. Egyet forralunk
rajta és kész. Ha gondoljuk levesbetétet - húsgombócot, húsos derelyét
stb. is adhatunk bele.

Ha minden jól megy, holnap folytatjuk ! Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 11/48.)

 

Szervusztok Tubik !

Bíborosleves - osztrák
Hozzávalók : 1,25 l húsleves, 1 kg paradicsom, 2,5 dl fehérbor, 1 dl száraz vörösbor, 2 ek. búzakeményítő, 1 dl tejszín, fél citrom leve és héja, cukor, fehérbors, kakukkfű, 1 szegfűszeg, só, babér,
A paradicsomot megnyúzzuk, feldaraboljuk és a tűzön üldögélő levesbe
tesszük. Fűszerezzük egy csík citromhéjjal, kakukkfűvel, szegfűszeggel, babérral, beleöntjük
a citromlevet és a fehérborsot. Jó puhára főzzük, átpasszírozzuk
ízesítjük sóval,
cukorral, és fehér borssal. A vörösborban elkeverjük a keményítőt, a
leveshez adjuk,
és kevergetve kis lángon még 5 percig forraljuk. Tálaláskor egy-egy
evőkanál habbá vert
cukrozatlan tejszínt teszünk. (de nem muszáj)

Birsalmaleves - erdélyi
Kell bele : 30 dkg hámozott birsalma, 2 dl tejföl, 1 ek. liszt, 1 tojás, 4-5 ek. cukor, fél marék mazsola, só
A birset szeletekre vágjuk és enyhén sós vízben megfőzzük. Ha puha turmixoljuk,
majd visszatesszük a tűzre. A tejfölt kikeverjük liszttel és a tojással,
és besűrítjük
vele a levest. Cukorral finomítjuk az ízét és beleszórjuk a mazsolát is.
Kiforraljuk.

Bojtárleves - békési
Csirke-, vagy kacsa-, netán galambaprólékot megfőzünk levesnek.
Birsalmát hámozunk,
daraboljuk. A levest leszűrjük, ebben megfőzzük a birsalmát.
Tejfeles-cukros habarást
készítünk és besűrítjük a levest. A húsokat visszatesszük a
leveszöldségeket külön
fogyasztjuk paradicsommártással, tormamártással stb. Borízű almából
elkészítve is kitűnő.

Borleves - hegyaljai
Belevalók : 1 l. fehérbor, 15 dkg cukor, fél citrom reszelt héja, pár szegfűszeg, törött fahéj, 5 tojássárgája, csipet só
A borból egy decit kikeverünk a tojássárgákkal és csipet sóval. A
többit felforraljuk 3 dl
vízzel, és a fűszerekkel. A forrásban levő bort állandó kevergetés
mellett a tojáshoz öntjük. Forrpontig melegítjük, de ne forraljuk fel.

Jó levesezést !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 12/48.)

 

Sziasztok ! Folytassuk a barangolást ! És bocs a szünetért, de Kartalon
mérünk,
hétvégén pótolom a leves-szünetet :-)

Borkrémleves, hideg - tokaji
60 dkg vaníliafagylalthoz hozzáöntünk 2 dl tejszínt, majd állandóan kevergetve
7 dl tokaji száraz furmintot, és 2-3 citrom levét. 5-5 dkg szőlőszemet (felezett,
negyedelt), és tokajiba áztatott mazsolát keverünk még bele.

Borscs a Kárpátaljáról
Hozzávalók : 70 dkg csontos sertéshús, 1 kisebb fej fehér káposzta, 1 cékla, 1 fej v.hagyma, 1 csokor kapor, 40 dkg burgonya, 1-1 ek. zsír és liszt, 2 dl paradicsomlé, tejföl, só
A feldarabolt húst egy liter sós vízben félig puhára főzzük. A káposztát legyaluljuk, a céklát csíkokra vágjuk és mindkettőt a leveshez adjuk. A hámozott hagymát és a kaprot is a levesbe tesszük. Ha a káposzta már majdnem puha, a kockákra vágott
burgonyát is hozzáadjuk és puhára főzzük az egészet. A zsíron a lisztet megpirítjuk,
paradicsomlével felengedjük és a levest berántjuk. Tálaláskor tejfölt
locsolunk a
tetejére.

Borscs ukrán módra
Fél kiló marhahúst két liter forró vízben fölteszünk főni. Habját szedjük le s lassú tűzön főzzük tovább. Negyed kilónyi céklát csíkokra vágunk és egy evőkanál vajban pároljuk fél óra hosszat - paradicsompüré, ecet, kevés húslé társaságában. Egy fej v.hagymát apróra vágunk, egy gyökeret karikákra metélünk, egy zellert kiskockákra
vágunk és az egészet vajban pároljuk kis liszttel meghintve. A levesből kihorgásszuk
a húst, és helyére 40 dkg kockákra vágott krumplit, 40 dkg gyalult
káposztát teszünk. Babért, őrölt borsot a dunk bele és főzzük. Mikor majd' késznek érezzük, belekerül
a párolt cékla, a párolt zöldségek, a kockákra vágott marhahús, két
gerezd apróra
vágott fokhagyma, 10 dkg apróra vágott füstölt szalonna, és két
szeletekre vágott
paradicsom. Sózzuk és egyszer felforraljuk, utána 15 percig lassú tűzön
főzzük tovább.
Tálaláskor 1-2 evőkanál tejfölt keverünk bele tányéronként és finomra
vágott petrezselymet
is szórhatunk bele.

Bujdosóleves - szigetközi
Belevalók : 40 dkg tyúkhús, 20-20 dkg marhalábszár, sertéslapocka és csirkebelsőség (máj, zúza, szív), 1 ek. zsír, egy fej v.hagyma, 2 s.répa, 1 gyökér, 1 kisebb zeller, 2 paradicsom, 3 paprika, só, bors, fűszerpaprika
Az apróra vágott hagymát zsíron megpirítjuk, hozzáadjuk a kockákra
vágott tyúkhúst,
sertéslapockát, belsőségeket és zöldségeket. Összepirítjuk az egészet,
majd kiszedjük
őket, helyükre kerül a szintén kockákra vágott marhahús, ezt is
megpirítjuk, paprikával
fűszerezzük és vízzel felöntjük.Fél fővésben visszatesszük a sertéshúst
és a zöldségeket,
a hámozott-darabolt paradicsomot és a felkockázott paprikát. Sózzuk,
borsozzuk és
tovább főzzük. Kevéssel később belerakjuk a tyúkhúst, majd kicsit később
a belsőségeket. Készre főzzük és csipetkével tálaljuk.

Jó levezést Tubik ! (legutóbb az ukrán borscsot készítettem el, nagyon
finom tűzforrón az
ilyen ködös őszi időkben)
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 13/48.)

 

Szervusztok Tubik !
Ma Bécstől Dalmáciáig barangolunk, Székelyföldi kitérővel.

Burgonyaleves bécsi módra
Kell hozzá : 30 dkg burgonya, 5 dkg füstölt szalonna, 1 fej v.hagyma, 1 csomó leveszöldség, 1 ek. liszt, 1,5 liter húsleves, 1 mk. reszelt citromhéj, só, bors, majoranna, kömény, néhány fej gomba, 1 dl tejföl, 1 csokor petruska
A füstölt szalonnát apróra vágjuk, kiolvasztjuk és megpirítjuk benne a finomra vágott hagymát és a karikára vágott zöldségeket. Ráhintjük a lisztet, picinkét
összepirítjuk a többi alkatrésszel és felöntjük a levessel. Hozzátesszük
a citromhéjat, a sót, borsot, majorannát és a köményt. Beletesszük a feldarabolt gombát
és a felkockázott burgonyát is. Fedő alatt kis lángon főzzük, ha kész tejföllel
gazdagítjuk, megszórjuk finomra vágott petrezselyemmel.

Burgonyaleves savanyúan - göcseji
Hozávalók : 40 dkg burgonya, 2 babérlevél, 2 ek. olaj, 4 ek. liszt, 2-3 gerezd fokhagyma, ecet, paprika, só
Vízben feltesszük főni a kockákra vágott burgonyát, sózzuk,
beletesszük a babért,
és puhulásig főzzük. Rántást készítünk, beletesszük a zúzott fokhagymát,
a paprikát,
majd kevés hideg vízzel simára keverjük. Besűrítjük vele a levest, s
végül ízlés szerint
ecettel savanykásra igazítjuk az ízét.

Citromleves dalmáciából
Két citrom kifacsart levét főzzük fel egy liter vízben, ízesítsük
fahéjjal. Három tojás-
sárgáját keverjük ki 5 dkg porcukorral, és erre öntsük rá a levest. Forraljuk fel folytonos kevergetés közben. A fehérjéket verjük föl habbás és kanállal szaggassunk
galuskákat a forró levesbe.

Csalánleves székely módra
1 kg zsenge csalánt leforrázunk, majd forrásban levő vízbe dobjuk.
Néhány gerezd
fokhagymát a levesbe préselünk és beleteszünk 15 dkg rizst is.
Megfőzzük, sózzuk,
borsozzuk és kevés ecettel savanyítjuk. Tálalás előtt összekeverünk 2 dl
tejfölt 2 tojás-
sárgával és erre szedjük ki a levest. Fogyaszthatjuk hidegen is.

Jó szombatot !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 14/48.)

Na, akkor ma csalán és pipik !

Csalánleves füstölt oldalassal - erdélyi
Hozzávalók : 1 kg friss csalánlevél, 60 dkg füstölt oldalas, 2 gerezd fokhagyma, só, 2 dl tejföl, 3 tojássárgája, citromlé
A csalánleveleket leforrázzuk és az összedarabolt oldalassal együtt 3 liter
sós vízben feltesszük főni. Közben hozzáadjuk a zúzott fokhagymát is. Amikor
a hús puha kiszedjük és szitán áttörjük a levet. A tejfölt a tojássárgákkal kikeverjük
és hozzáadjuk a leveshez. Citromlével savanyítjuk, visszatesszük bele a húsokat,
és egyet még rottyantunk rajta.

Csalánleves kárpátaljai módon
Kell bele : 30 kg csalánlevél, 1-1 szál s.répa és gyökér, 1 ek. vaj, 1 l
húsleves,
só, 1 csokor petruska, fokhagyma és v.hagymaszár, 1 dl tejföl, 2
keménytojás
A csalánt leforrázzuk, majd hideg vízzel leöblítjük és
lecsepegtetjük. Apróra
vágjuk és a vajon megpároljuk a kockákra vágott zöldségekkel együtt. Felengedjük a húslevessel és két dl vízzel és hozáadjuk a csokorba kötött
petruskát és a hagymaszárakat. A zöldség puhulásáig főzzük, a hagymaszárakat
kidobjuk belőle és ha kell utánsózzuk. A keménytojásokat apróra vágjuk és
erre szedjük ki a levest, tetejére locsoljuk a tejfölt.

Csirkeleves almásan - Hetésről
Belevalók : 60 dkg csirkeszárny, 30 dkg savanykás alma, 2 dl tejföl, 4 ek. liszt,5 dkg cukor, 2 tojássárgája, 1 csokor petrezselyem, só
A szárnyakat hideg vízben feltesszük főni. Ha felforrt, lehabozzuk és az apróra vágott petrezselymet beleszórjuk. A tejföl feléből a liszttel habarást készítünk
és besűrítjük vele a levest. A hámozott almát kockákra vágjuk és külön
edényben
kevés cukorral ízesített vízben félpuhára főzzük, majd a leveshez
öntjük. Felforraljuk,
levesszük a tűzről és elkeverjük a maradék tejföllel eldolgozott
tojássárgákat.

Csirkeleves becsináltan - erdélyi
Hozzávalók : 1 csirkeaprólék, 2 gerezd fokhagyma, olaj, só, bors,
paprika, 1-1 szál
petrezselyem és s.répa, 10 dkg rizs,
1 dl tejföl, 1 csapott ek. liszt,
citromlé, tojássárga
Az aprólékot feldaraboljuk, az olajat felforrósítjuk, a zúzott
fokhagymát beletesszük,
mellé a húst és megpirítjuk. Sózuk, borsozzuk, paprikát szórunk rá és
felöntjük másfél
liter vízzel. A répaféléket lereszeljük és a rizzsel együtt a levesbe
adjuk. A főzés vége
felé tejfölből és lisztből készült habarással sűrítjük és kevés
citromlével savanyítjuk.
Egy tojássárgát elkeverünk kevés lével majd a forró levest rámerjük.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 15/48.)

 

Egy kis déli barangolás.

Csirkeleves lencsével bácskai módra
Kell hozzá : 1 méretes csirke, 60 dkg borjúcsont, 10-10 dkg lencse, gyökér, s.répa, v.hagyma, egy zeller, 20 dkg gomba,
5 dkg rizs, 3 dl tejföl, 2 tojássárgája, zsír, babér, só, bors
A zöldségeket feldaraboljuk, a hagymát egészben hagyjuk és a
csonttal, v.mint
a babérral 3 liter levest főzünk belőlük. Kétórán át pároljuk, ekkor
beletesszük a
csirkét és megfőzzük. Ha a hús puha, kiemeljük a lábasból és
feldaraboljuk.
A levest leszűrjük, felében megfőzzük a lencsét. Másik felében a rizst, s mikor puha áttörjéjk és a levet a lencséhez adjuk. A gombát apróra vágjuk és kevés
zsíron megpároljuk, sózzuk, borsozzuk. A tojássárgákat a tejföllel
kikeverjük egy
tálalóedényben, beletesszük a pipit, a gombát és ráöntjük a levest.

Csirkeleves ünnepi módra - szerb
Hozzávalók : egy másfél kilós csirke, 1 fej v.hagyma, 1 gyökér, 2 s.répa, 2 dl tejföl, 2 db tojássárgája, 4 dl paradicsomlé, 10 dkg vaj, só, 1 csomó petrezselyem
A leveszöldséget kockákra vágjuk, a hagymát lereszeljük. A vajon megpároljuk
az előző anyagokat, hozzáadjuk a feldarabolt csirkét, felöntjük 3 liter vízzel, sózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Ha megfőtt felöntjük a paradicsommal és egyet forralunk rajta. A tejfölt kikeverjük a tojássárgákkal, belekeverjük a felaprított petrezselymet
és rámerjük a levest. Megkeverjük és tálaljuk.

Csirkeraguleves - somogyi
Belevalók : 40 dkg csirkemellfilé, 10-10 dkg s.répa, karfiol és gyökér, 5-5 dkg zeller, zöldborsó, és gomba,zsír, liszt,
1-1,5 l csontleves v. víz, egy csomópetrezselyem, só (ha csontlevessel öntjük fel csak óvatosan sózzuk), bors, bazsalikom,
kakukkfű, 2 tojássárgája, 1 dl tejszín
A húst és a zöldségeket kis kockákra vágjuk és zsíron megpirítjuk. Vágott petrezselymet és lisztet szórunk rá és tovább pirítjuk. Csontlével v. vízzel felöntjük, ízlés szerint fűszerezzük és jó félpuhulásig főzzük. A karfiolrózsákat és a
zöldborsót ekkor hozzáadjuk és készre főzzük. A tojássárgákat elkeverjük a tejszínnel és a tűzről levett levesbe keverjük.

Csontleves sommal - erdélyi
Kell hozzá : 1 kg csont, 60 dkg marhahús (comb, hátszín stb.), 30 dkg
som, 2 szál
s.répa, 1 szál gyökér, kevés zsír, só, bors, 2 tojássárgája, két marék
kockatészta
A húst kockákra vágjuk és a csonttal együtt 3 liter hideg vízben
felfőzzük. Amikor
beindul a csendes forrás, hozzáadjuk a kisebb kockákra vágott
gyökérzöldeket, sózzuk,
borsozzuk és ippen csak gyöngyöztetve addig főzzük míg a husi meg nem
puhul.
Eközben a tésztát kifőzzük. A somot forró zsíron megfuttatjuk és egy
leveses tálba
tesszük. A visszamaradt zsírona kifőzött tésztát is átpirítjuk és
szintén a tálba rakjuk. A kész levest rámerjük (a csontok nélkül) és 2 tojássárgával dúsítjuk.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 16/48.)

 

Ma kelet felé barangolunk !

Csorbaleves - román
Hozzávalók : 80 dkg borjúszegy, 3 szál s.répa, 1 szál gyökér, 1 kis zellergumó, 1 v.hagyma, 4-5 gerezd fokhagyma, só, bors, lestyánlevél, 1 citrom leve, 2 dl tejföl, 1 csokor petruska, kevés olaj
A kockákrí vágott húst hideg vízben feltesszük főni, sózzuk,
borsozzuk. A répát
és a gyökeret karikákra, a v.hagymát apróra, a zellert kis kockákra
vágjuk. Kevés
olajon pároljuk meg a zöldeket, nyomjuk bele a fokhagymát, s utána adjuk
a leveshez. Ha minden puha a levétel előtt dobjunk bele néhány lestyánlevelet.
Vegyük le a tűzről,
keverjük bele a tejfölt és savanyítsuk citromlével. Szórjuk meg aprított
petruskával.

Csorbaleves - erdélyi
Kell hozzá : 30 dkg bárányhús, 20 dkg levescsont, 1-1 szál s.répa és gyökér, 1 fél kisebb zeller, 1 fej v.hagyma, 4 dkg rizs, 1 tojás, 3 szál lestyán, citromlé, só, bors
A csontokat 1,5 liter hideg vízben feltesszük főni kb. egy órányi időre. Ekkor leszűrjük, a csontokat kidobjuk. A levesbe tesszük a reszelt hagymát és a káposztareszelőn
legyalult többi zöldséget is. Sózzuk, borsozzuk, főzzük. A húst
ledaráljuk és össze-
keverjük a rizzsel, a tojással, sóval, borssal. Apró gombócokat
formázunk belőle és
a leveshez adjuk. Ha készre főztük citromlével savanyítjuk és apróra
vágott lestyánnal
megszórjuk. Már csak pár percig forraljuk.

Csordásleves - hajdúsági
Belevalók : 40 dkg csirkehús, 20-20 dkg marha és birkahús, 1-1 szál
s.répa és gyökér,
1 fej v.hagyma, egynegyed kisebb kelkáposzta, 1 gerezd fokhagyma, 10 dkg
lebbencs
tészta, olaj, rozmaring, borsmenta, bors, kömény, só
A marhahúst hideg vízben feltesszük főni, ha felforrt lehabozzuk és
lassú tűzön főzzük
tovább. Sózzuk, borsozzuk s a többi fűszerből is ízlés szerint adunk
hozzá. Jó fél óra
múltán a birkát és a csirkét is a leveshez adjuk, a zöldségeket szintén.
Mikor majdnem megfőtt, a kevés olajban megpirított tésztát is beleadjuk és készre főzzük

Egresleves - erdélyi
Hozzávalók : 30 dkg egres, só, 3-4 ek. cukor, 1 ek. liszt, 2 dl tejföl, 1 tojássárgája, marék petruska
Az egrest hideg vízben puhára főzzük, ha megfőtt turmixoljuk vagy
szitán áttörjük.
Visszatesszük a tűzre, ha kell kiegészítjük vízzel, sózzuk, cukrozzuk és
lassú tűzön
felforraljuk. A tejfölből, a tojássárgából a liszttel habarást készítünk
és ezzel besűrítjük
a levest. Tálaláskor apróra metélt petruskát szórunk rá.

Jön a 17-es rész, addig is jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 17/48.)

Szervusztok Tubik !

Fácángulyás szegediesen
Kell hozzá : 1 fácán, 1 fej v.hagyma, paprika, bors, só, 1-1 szál s.répa és gyökér, 2 db zöldpaprika, 1 db paradicsom,
60 dkg krumpli, csipetke, zsír
A fácánt tisztítjuk, fejét, lábait eltávolítjuk. Ha konyhakészen sikerül vennünk azzal egyszerűbb a dolog. A finomra vágott hagymát zsíron sárgára fonnyasztjuk,
paprikát és borsot szórunk bele. A fácánt beletesszük, kevés vízzel felöntjük,
sózzuk és fedő alatt puhára pároljuk. Közben hozzáadjuk a kockákra vágott
gyökérféléket, a darabolt paprikákat és a paradicsomot is. Ha a hús már
elválik a
csonttól, kivesszük a fácánt, kicsontozuk. A húst egyenletes darabokra
vágjuk és
visszatesszük a levesbe. Kockára vágott krumplit és csipetkét főzünk
bele.

Fácánleves berántva
Hozzávalók : 1 fácán, 2 ek. zsír, 2 szál s.répa, 1 szál gyökér, 1 apró
v.hagyma,
2 ek. liszt, 1 csomó petrezselyem,
2 gerezd fokhagyma, só, bors, 2 dl
tejföl
A tisztított fácánt kettévágjuk és sós, hideg vízben föltesszük főni. 3 órán át pároljuk. Zsíron az apróra vágott hagymát és fokhagymát megpirítjuk, hozzáadjuk
a karikára vágott répát és gyökeret, meghintjük liszttel és megpirítjuk. Megszórjuk
aprított petrezselyemmel és felöntjük a fácán levével. A fácánt kicsontozzuk és a húsdarabokat visszatesszük a levesbe. Tejföllel ízesítsük és csipetkét is
főzhetünk bele.

Fehérleves - matyóföldi
Egy tojásnyi vajjal és ugyanennyi liszttel világos rántást csinálunk.
Feleresztjük
bőviben tejjel és egy kanál rizzsel esetleg árpakásával negyed óráig
forraljuk.

Fejessalátaleves - erdélyi
Belevalók : 2 fej saláta, 3 gerezd fokhagyma, 1 ek. ecet, egy vékony szelet szalonna, 3 tojás, 3 ek. liszt, kapor, só, bors, 2 dl tejföl
Két liter vizet felfőzünk és az ecetet beleöntjük. Az apróra tépett
salátát és a zúzott
fokhagymát belevetjük. Megpirítjuk a kockákra vágott szalonnát,
kiszedjük a zsírból és
félretesszük. A zsiradékban rántottát sütünk két tojásból és 1 kanál
lisztből. A levest
2 ek. lisztből és egy tojásból álló habarással sűrítjük, beletesszük a
kockákra vágott
rántottát, meghintjük vágott kaporral és beleborítjuk a szalonnát. Tálaláskor kínáljunk hozzá tejfölt és ecetet.

Jó étvágyat hozzájuk !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 18/48.)

 

Ma erdélyi levesek jönnek.

Fokhagymaleves - erdélyi
Kell hozzá : 40 dkg sertéscomb, 2 ek.olaj, 4-5 gerezd fokhagyma, só, ecet, darabka citromhéj, 2 dl tejföl, 1 ek.liszt, cukor
A húst kisujjnyi csíkokra vágjuk és forró olajban átpirítjuk. A fokhagymát
apróra vágjuk, s a húshoz adjuk. Pirítsuk együtt pár percig, majd engedjük
fel 1,5 l vízzel. Főzzük puhára, ízesítsük sóval, ecettel, citromhéjjal
és kevés
cukorral. A tejfölt keverjük simára a liszttel, adjuk a leveshez és
forraljuk ki.

Fokhagymás leves - szász
Hozzávalók : 1 kg sertéslapocka, 2 ek. zsír, 5 dkg liszt, 4 gerezd fokhagyma, 60 dkg burgonya, 2 dl tejföl, só, ecet
A húst keskeny csíkokra vágjuk és forró zsírban megpirítjuk. Kiszedjük
a zsiradékból, lisztet adunk hozzá és világosra pirítjuk. A zúzott fokhagymát
is beletesszük és felöntjük 2,5 liter hideg vízzel. Beleadjuk a kockára
vágott
burgonyát, sózzuk és addig főzzük míg meg nem puhul. Ezután hozzáadjuk
a tejfölt és a húst és néhány percig forraljuk. Ecettel ízesítsük
pikánsra.

Füstölthús-leves - román
Belevalók : 40 dkg füstölt hús, 15 dkg húsos,füstölt szalonna, 10 dkg
zsír,
1 fej v.hagyma, 30 dkg káposzta és karalábélevél, 2 ek.liszt, só, kapor,
3-4 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl
A húst és a szalonnát kockákra vágjuk és 3 liter vízben feltesszük
főni. A fele zsírt felhevítjük megpirítjuk benne a felaprított hagymát, az apróra
vágott káposztát és karalábét. Ha már a hús megfőtt hozzáadjuk a zöldséget a leveshez. Zsírból és lisztből rántást készítünk, besűrítjük vele a
levest. Sózzuk, beleszórjuk az apróra vágott kaprot, az összezúzott
fokhagymát, s belekeverjük a tejfölt is. Pár perc forralás után kész.

Füstölthús-leves - gyergyóból
Hozzávalók : 1 kg füstölt hús, 20 dkg gyökér, 6 dkg rizs, 10 dkg aszalt szilva, só, bors, citromlé, 2 dl tejföl, 5 dkg liszt, egy marék kockatészta, zsír
A húst kockákra vágjuk és hideg vízzel feltesszük főni. A kockára vágott
gyökeret és a rizst zsírban megpároljuk és mikor a hús már ippen puha hozzá-
adjuk a leveshez. Az aszaltszilvát is beletesszük, ha kell utánsózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítjük. A tejfölt kikeverjük a liszttel és behabarjuk
vele a levest. A tésztát zsírban megpirítjuk és egy levesestálba
tesszük. A kiforralt levest ráöntjük.

Jő főzőcskét !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 19/48.)

 

Galambleves ! Végre egy jó tipp a Tubiknak, mire lehet fölhasználni
a megunt verziókat :-)

Galambleves Hédervárról
Hozzávalók : 2 öreg galamb, 10 dkg s.répa, 5-5 dkg gyökér, zeller és v.hagyma, 1 tojás, 1 tojássárgája, 15 dl tejszín,
2 dkg zsír, 1 kk. liszt, só, bors, gyömbér citrom
A tisztított galambokat négy darabra vágjuk és feltesszük főni hideg
vízben. Mikor felforrt, a habot leszedjük róla, beletesszük a zöldségeket,
sózzuk, és lassú
tűzön puhára főzzük. Leszűrjük a levest, a galambokat kicsontozzuk.
Apróra vágjuk
a húst, sózzuk, borsozzuk, adunk hozzá egy tojást, lisztet és kevés
gyömbért. Összedolgozzuk az alapanyagokat és diónyi gombócokat készítünk belőle.
Belefőzzük a levesbe, tálaláskor a tejszínnel elkevert tojássárgával
dúsítjuk és
citromlével ízesítjük pikánsra.

Gesztenyeleves - szerb
70-80 dkg gesztenyét tegyünk forró vízbe, majd pucoljuk meg és csontlevesben
tegyük fel főni. A leveshez adjunk kevés cukrot és kevés vajat. Ha megpuhultak,
8-10 szemet tegyünk félre, a többit szitán törjük át, vajjal, finomra
vágott petrezse-
lyemmel és két tojássárgával keverjük össze. Öntsük fel a levessel,
tegyük bele
az egészben hagyott szemeket és forraljuk ki.

Gombaleves majoránnásan - erdélyi
Kell hozzá : fél kiló gomba, 2 ek. libazsír, 2 fej v.hagyma, fél liter csontlé, 1 kk. petrezselyem, majoránna, só, csipetke
Petrezselymes libazsíron megpároljuk a reszelt hagymát, felöntjük csontlével
és a felszeletelt gombát félpuhára főzzük. Ekkor csipetkét főzünk bele, sóval
és majoránnával fűszerezzük.

Gombaleves - erdélyi
Belevalók : fél kiló (ha lehet vegyes erdei) gomba, 1 liter húsleves, 1 fej v.hagyma, 1 csokor petruska, 1 ek. liszt,
1 tojássárgája, 2 dl tejföl, só, bors, gyömbér, vaj
Az apróra vágott hagymát kevés vajon megpároljuk, majd hozzáadjuk a szeletelt
gombát és az aprított petruskát. Kevergetve pirítsuk egy kis ideig, öntsük föl a levessel, sózzuk és főzzük puhára. A lisztet a tojássárgával és kevés gyömbérrel
keverjük ki, majd adjuk a leveshez folyamatos keverés közben. Egyet még forral-
junk rajta és szórjuk meg őrölt borssal.

Jó étvágyat hozzá !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 20/48.)

 

Gomba & Gombóc nap !

Gombaleves káposztásan - kárpátaljai
Kell hozzá : 60 dkg gomba, 40 dkg savanyú káposzta, 1 fej v.hagyma, 20 dkg füstölt kolbász, 1-1 ek. zsír és liszt, só, bors, paprika
A gombát apróra vágjuk és a kinyomkodott káposztával együtt föltesszük
főni másfél liter sós, borsos vízbe. Ha megpuhult, az apróra vágott hagymát
zsíton megpároljuk, megszórjuk liszttel és összepirítjuk. Paprikával meg-
hintjük és kevés hideg vízzel simára keverjük. A levesbe öntjük és a karikára
vágott kolbászt is hozzáadjuk. Pár percig forraljuk és tálalható.

Gombaleves magyar módra
Hozzávalók : 30 dkg gomba, 2 fej v.hagyma, 1 csípős és egy édes
zöldpaprika,
1 paradicsom, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, 2 dl tejföl,
2 ek.
olaj, 1 ek. liszt, só, bors, paprika
Az apróra vágott hagymát egy lábosban, forró olajon megdinszteljük. Hozzá-
adjuk a szeletelt gombát, sózzuk, borsozzuk és fedő alatt zsírjára
sütjük. Ekkor jön a szeletekre vágott édespaprika és az egészben hagyott csípős. Követi a finomra vágott petrezselyem fele és a zúzott fokhagyma. Felöntjük 1 liter vízzel, öt percig forraljuk. A lisztet simára keverjük a
tejföllel és pár kanál
levessel, s behabarjuk vele a levest. Kevergetve forraljuk még öt
percig, végül
a pettrezselyem másik felét és a kockákra vágott paradicsomot is
beleszórjuk.

Gombócleves - bácskai
Belevalók : fél kiló nyers, füstölt dagadó, 1,5 kg krumpli, 2 tojás, liszt, só, bors, 2 babérlevél, ecet, 2 dl tejföl
A húst 3 liter hideg vízben feltesszük főni. Ha már félig puha,
kivesszük a léből,
feldaraboljuk és ledaráljuk. A krumplit lereszeljük, belekeverjük a
tojásokat, a húst
és annyi lisztet hogy könnyen formázható tésztát kapjunk. A hús
főzőlevét felfor-
raljuk, kicsit sózzuk és a tésztából evőkanálnyi gombócokat szaggatunk
bele. Negyed órát főzzük, majd kiszedjük őket egy levesestálba. A léhez borsot és
babért adunk és forraljuk. Lisztből a tejföllel habarást készítünk és
kevergetés
közben a leveshez adjuk. Ízlés szerint ecettel savanykásra ízesítjük és
a tálban
csücsülő gombócokra öntjük.

Gombócleves - egri
Hozzávalók : 60 dkg sertéscsont, 20 dkg füstölt csülök, 30 dkg vegyes zöldség, 1 zeller. 1 karalábé, 2 dl tejföl, 1 csokor petrezselyem, só a gombóchoz : 10 kdg máj, 1-1 ek. zsemlemorzsa és liszt, 1 kk. reszelt v.hagyma,1 tojás, só, bors
A sertéscsontból, a füstölt húsból és a feldarabolt zöldségekből főzünk egy jó csontlevest. A gombóchoz ledaráljuk, vagy mixerrel pépesítjük a májat és össze-
keverjük a többi alkotórésszel. Külön edényben kevés húslevesben
kifőzzük őket,
a csülköt feldaraboljuk kisebb kockákra. A csontlevest leszűrjük,
belekeverjük a
tejfölt, hozzáadjuk a gombócokat és a csülökkockákat és egyet forralunk
rajta. A vágott petrezselyemmel meghintjük és tálaljuk.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 21/48.)

 

Folytassuk a barangolást.

Hagymaleves a pusztáról - kunsági
Hozzávalók : 3 fej v.hagyma, 3 ek. olaj, 6 dkg liszt, 2 babér, 2 ek. cukor, paprika, só, bors, ecet
Az olajból és a lisztből rántást készítünk, beletesszük a vékony karikákra
szelt hagymát és üvegesre pároljuk. Megszórjuk paprikával és felöntjük
vízzel. Sóval, borssal, cukorral, babérral ízesítjük és gyenge tűzön fél órát
főzzük.
Ecettel savanykásra ízesítjük.

Hamarleves - matyóföldi
No ez egy igen egyszerű leves, ha éppen tésztaétel készül a főzőlébe rántást tettek, sózták és ez a hamarleves. Esetlegesen tejfellel is gazda
gították, de a szegény portákon bizony csak vékonyra sikeredett a leves.

Haramialeves - mosoni
Kell bele : 1 kg marhafartő vagy lábszár, 1 kg ritkacsont, 1 fej v.hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 40 dkg s.répa, 20-20 dkg gyökér és zeller, 2 paradicsom, 1 zöldpaprika, 1 csokor petrezselyem, zsír, só, szemes bors, bors, két marék
eperlevél tészta
A csontot leforrázzuk, leöblítjük és a nagyobb kockákra vágott hússal együtt
hidedg vízben föltesszük főni. Ha felforrt hozzáaadjuk a hagymát és a fokhagymát,
kevés sót és szemes borsot. Lassú tűzön puhára főzzük. Egy lábosban a forró
zsíron megpirítjuk a feldarabolt zöldséget, majd lefedjük és puhára
főzzük.Félidőben beletesszük a darabolt paprikát és paradicsomot is. A levesből
kivesszük a csontot, beleadjuk a zöldséget és a külön kifőzött tésztát,
ha kell
sózzuk, borsozzuk. Tetejét meghintjük apróra vágott petrezselyemmel.

Húsgombócleves - bugaci
Kell hozzá : 30 dkg darált sertéshús, 2 zsemle, só, bors, 2 tojás, 1 fej v.hagyma, 2 ek.zsír, 20 dkg füstölt sonka, 30 dkg vegyes zöldség, 15 dkg burgonya, 2 dl tejföl, babér, tárkony, sáfrány
A zsemléket beáztatjuk, kicsavarjuk és összemorzsoljuk. Elkeverjük a darált
hússal, a tojásokkal, sóval, borssal. Jól összegyúrjuk és apró gombócokat formálunk belőle. Zsírban apróra vágott v.hagymát fonnyasztunk, hozzáadjuk a vékony
metéltre vágott sonkát és a szintén metéltre vágott zöldségeket. Sózzuk, borsozzuk
babérral, tárkonnyal, csipet sáfránnyal ízesítjük. Húslével felöntjük és
lassú tűzön
főzzük. Félidőben az apróra vágott burgonyát és a gombócokat is
hozzáadjuk.
Puhára főzzük és tejfölt keverünk bele tálaláskor.

--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 22/48.)

 

Na akkor gombócoljunk !

Húsgombócleves csabáról
Kell hozzá : 10- 10 dkg sertéshús, füstölt hús, s.répa és gyökér, 20 dkg krumpli, 5 dkg zeller, 1 fej v.hagyma, 5 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, 1 tojás, olaj, babér, só, bors, paprika
A finomra vágott hagymát olajban megpirítjuk, hozzáadjuk a kockákra vágott
szalonnát éd a csíkokra vágott füsölt húst. Pirítjuk és megszórjuk
paprikával. Vízzel felöntjük, ha felforrt beletesszük a feldarabolt krumplit és
zöldséget.
Sóval, babérral ízesítjük. A sertéshúst ledaráljuk és összedolgozzuk a liszttel,
a tojással, sóval, borssal. A levesbe főzzük a formált gombócokat, végül
hozzádjuk a tejfölt és fölforraljuk még egyszer.

Húsgombócleves korpaciberével - erdélyi
Hozzávalók : 2 l húsleves, 3 szál s.répa, 1 gyökér, egy kis zeller, 25 dkg darált sertéshús, 10 dkg rizs, 2 tojás, 1 dl tejföl, só, bors, paprika, 1 paradicsom, 1 zöldpaprika, 1 fej v.hagyma, fél liter korpacibere
A húslevesbe tesszük a darabolt répaféléket és zellert. A finomra vágott hagymát és a darált húst összedolgozzuk a tojásokkal, a rizzsel, sózzuk, borsozzuk,
paprikázzuk. Apró gombócokat formálunk belőle és lisztbe hempergetjük
őket.
A fővő levesben megfőzzük, ha kész fél liter ciberével és tejföllel
felöntjük. A tetejét finomra vágott petrezselyemmel megszórjuk.

Korpacibere
Egy nagy befőttesüvegben összekeverünk 25 dkg búzakorpát és 15 dkg kukorica-
lisztet. 1 szelet barnakenyeret teszünk bele, valamint2-3 szeelt
citromkarikát. Öntsük fel 2 liter forró vízzel, kavarjuk össze és fedjük be. 3 napig
tartsuk meleg
helyen, többször is kavarjuk át. Szűrjük le és pár napig hideg helyen
érleljük.

Húsgombócleves, Nádasdy - É.-Magyarországi
Belevalók : 1 kg marhacsont, 25 dkg vegyes zöldség, 10 dkg zeller, 1 fej
v.hagyma,
1 csokro petrezselyem, zsír, paprika, só, bors A gombóchoz : 40 dkg
darált hús,
10 dkg előfőzött rizs, 1 tojás, 2 gerezd fokhagyma, só, bors
A csontot hideg vízben feltesszük főni és egy óra hosszat lassú tűzön
főzzük. Leszűrjük a levét. A zsíron megpároljuk az apróra vágott hagymát, a felkockázott
zöldségeket rádobjuk és erős tűzön pirítjuk. Paprikával megszórjuk és felengedjük
a csontlével. Sózzuk, borsozzuk és fedő alatt félpuhára főzzük. A húst össze-
dolgozzuk a rizzsel, a tojással, a zúzott fokhagymával, sózzuk,
borsozzuk. Vizes kézzel apró gombócokat formázunk belőle és a leveshez adjuk. A gombóc
és a zöldségek puhulásáig főzzük, tálaláskor a levesbe szórjuk az aprított
petrezselyemet.

Húsgombócleves - román
Kell hozzá : 50 dkg marhafartő, 40 dkg dagadó, 1 fej v.hagyma, 10 dkg liszt, 1 csomó petruska, 1 csomó kapor, majoránna, zsálya, menta, rozmaring, só, 3 tojás
A hús feldaraboljuk és 3 liter enyhén sós vízben puhára főzzük. A húst ledaráljuk, a reszelt hagymával, 2 tojással összedolgozzuk, fűszerezzük, sóval, majoránnával,
zsályával, mentával, rozmaringgal, vágott kaporral és petrezselyemmel.
Gombócokat
gyúrunk belőle. Egy tojással, liszttel, csipet sóval tésztát gyúrunk,
metéltre vágjuk és
a gombócokkal együtt a levesbe főzzük.

--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 23/48.)

 

Folytassuk !

Húsgombócleves - vajdasági
Hozzávalók : 20-20 dkg marhahús és dagadó, 10-10 dkg füstölt szalonna, s.répa és gyökér, 50 dkg burgonya, 10 dkg liszt, zsír, 2 dl tejföl, 2 tojás, 1 csomó petrezselyem, só, bors
A húsokat és a szalonnát ledaráljuk, a burgonyát lereszeljük.
Összekeverjük őket és dúsítjuk a tojásokkal, vágott petrezselyemmel,
sózzuk, borsozzuk és annyi lisztet adunk hozzá amennyit felvesz. Zsírban világos rántást készítünk, majd felengedjük 3 liter vízzel. A karikára
vágott répát és gyökeret beletesszük, sózzuk. Amikor felforrt, a húspépből
lisztes kézzel apró gombócokat formálunk és a levesben kifőzzük.
Ha a gombócok megfőttek kihalásszuk a levesből és egy levesestálba
tesszük. A levesbe keverjük a tejfölt, felforraljuk és a tálban ücsörgő
gombócokra öntjük. Meghintjük apróra vágott petrezselyemmel.

Húsleves - bácskai
Belevalók : fél csirke, 1 csomó leveszöldség, 1 fej v.hagyma, szemes
bors,
babér, só, 2 ek. tejföl, 1 tojás, petrezselyem, 2 dl rizs

A húst a zöldséggel, a hagymával, borssal, babérral feltesszük főni. Sóval
ízesítsük, ha megfőtt a hús, kivesszük és kicsontozzuk. A levest leszűrjük,
visszatesszük a darabokra vágott húst és a rizst. Ha a rizs is megfőtt, a
levest besűrítjük a tojás és a tejföl keverékével. Tálaláskor vágott petruskával
megszórjuk.

Húsleves - Cserépváraljáról
Kell bele : 1 csirke, 20 dkg sertéshús, 2 szál s.répa, 1 szál gyökér, 15
dkg gomba,
gerezd fokhagyma, lángostészta, só, szemes bors, szerecsendió
A földarabolt húsokból és zöldségekből a fűszerekkel egy jó húslevest
főzünk. A kész levest cserépkorsókba adagoljuk és a tetejüket lezárjuk nyers lángos-
tésztával. Forró sütőben megsütjük.

Húsleves - szász
Hozzávalók : fél - fél kiló sertés és marhahús, 10 dkg húsos szalonna, egy nagy fej v.hagyma, 50 dkg krumpli, 4-5 kanál liszt, só, bors, babér, majoránna, ecet, 2 dl tejföl
A szalonnát apróra vágjuk és egy fazékban megizzasztjuk. Az apró kockákra
vágott marhahúst hozzáadjuk, fél óra múlva a hasonlóan darabolt sertést
is. Ekkor kerül bele a finomra vágott hagyma, sózzuk, borsozzuk és addig pároljuk
míg zsírjára pirul. Liszttel meghintjük, beleadjuk a babért és kevés majoránnát,
3 liter vízzel felöntjük. Sóval, borssal és ecettel ízesítjük, mikor
felforr tejfölt
keverünk bele. A krumplit kockákra vágva enyhén sós vízben megfőzzük és
tányérokba tesszük. A kész levest rámerjük és tálaljuk.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 25/48.)

 

Kakaska és kapor.

Kakasleves szászföldről
Hozzávalók : 1 öreg kakas, 50 dkg marhafartő, 20-20 dkg s.répa és
gyökér, 2 fej v.hagyma, 2 db burgonya, 3 dl tejföl,
3 tojássárgája,
10 dkg rizs, 1 csomó petrezselyem, egy szál zellerzöld, só, bors
A tisztított kakast és a marhahúst a hasábokra vágott zöldséggel,
az egyik hagymával és a krumplival együtt 4 liter vízbe föltesszök főni.
Borssal és sóval fűszerezzük s a húsok puhulásáig főzzük. Ekkor
leszűrjük a levest, a lébe tesszük a rizst és a másik - apróra vágott -
vöröshagymát, a finomra vágott petrezselymet és zellert. A tejfölt
elkeverjük a tojássárgákkal s mikor a rizs már megpuhult, folytonos
keverés közepette a levesbe főzzük. A kakast kicsontozzuk, földara-
boljuk a marhával együtt és a levesbe adjuk.

Kaporleves - erdélyi
Belevalók : negyed kiló pulykamell, 2 liter húsleves, egy csokor kapor, 1-1ek. vaj és liszt, 2 dl tejszín, 2 tojássárgája, reszelt sajt, só, bors
A pulykamellet felkockázzuk és a levesben megfőzzük. Vajból és lisztből rántást készítünk, beleszórjuk a finomra vágott kaprot és hozzá-
adjuk a húsleveshez, A tojássárgákat a tejszínnel kikeverjük és
kevergetve a leveshez öntjük. Reszelt sajtot hintsünk a tetejére
tálaláskor.

Kaporleves edélyiesen
Kell hozzá : 50-50 dkg borjúhús és csont, 1 csomó kapor, 2 dl tejföl, 4 tojássárgája, vaj, liszt, só, bors, 3 zsemle
A kockákra vágott húst és a csontot 2 liter vízzel föltesszük főni. Sózzuk, borsozzuk és ha már puhára főtt a hús, a levest leszűrjük.
A csontot kidobjuk, vajból és lisztből világos rántást készítünk, bele-
keverjük az aprított kaprot, együtt pirítgatjuk és a húslével
feleresztjük. Sóval, borrsal igazítunk az ízén. Egy levesestálban a tejfölt kikeverjük
a tojássárgákkal, beletesszük a húst és rámerjük a levest. Vajban
pirított zsemlekockákat adunk mellé.

Kaporleves a matyóföldről
Nagy csomó szép zöld kaprot apróra vágunk és egy diónyi vajból
és egy ek.lisztből készült rántásba tesszük. Pár percig pároljuk,
feleresztjük hús- vagy csontlével és összeforraljuk. Tálalás előtt két
tojássárgával és pár kanál tejföllel összekeverjük. Piritóst adunk
mellé.

Jó étvágyat hozzájuk !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 24/48.)

 

Folytatódnak a húslevesek.

Húsleves - zselici
Hozzávalók : 50 dkg sertéscsont, 15-15 dkg szárnyasmáj, sertéshús és borjúhús, 10-10 dkg s.répa, gyökér és gomba, 1 fej v.hagyma, 1-1 csomó petrezselyem és kapor, zsír, liszt, 3 dl tejföl, só, bors
A csontból csontlevet főzünk. Zsírban finomra vágott v.hagymát pirítunk, hozzáadjuk a kockákra vágott húsokat, sózzuk, borsozzuk, kevéske csontlével felengedjük és félpuhára pároljuk. Ekkor hozzá öntjük a többi csontlét, beletesszük a szeletekre vágott gombát, a kockákra vágott zöldséget, az apróra darabolt májat, és a finomra metélt kaprot és petrezselymet. Készítünk egy világos rántást, berántjuk a levest, felforraljuk és belekeverjük a tejfölt is. Levsbetétnek
adhatunk
bele zsemlegombócot.

Húsleves, birsalmás - Mártélyról
Csirke- vagy kacsaprólékot megfőzünk levesnek darabolt leveszöldségekkel. A levest leszűrjük és a lébe megfőzzük a tisztított és darabolt
birssel. Lisztből és tejfölből habarást készítünk, kevéske cukorral finomítjuk és besűrítjük vele a levest. A húsokat visszatesszük a lébe és egyet forralunk rajta. A zöldséget külön adjuk be, tormával, mustárral
vagy bármely hozzáillő mártással.

Húsleves, tárkonyos-almás - erdélyi
Kell hozzá : 80 dkg tyúkhús, tárkonylevél, csipet sáfrány, szemes bors, só, kevés vaj, 2 ek.liszt, 1 nagy fej v.hagyma,
2 savanykás alma, bors, citromlé, 2 tojássárgája, 1 csokor petrezselyem
A húst kisebb darabokra vágjuk és hideg vízbe föltesszük főni. Ha felforrt
hozzáadjuk a tárkonyt, a sáfrányt, szemes borsot és kevés sót. Lassú
tűzön puhára főzzük. A húst kicsontozzuk és kisebb kockákra vágjuk. A levét leszűrjük. Vajon világosra pirítunk lisztet, hozzáadjuk a reszelt
v.hagymát, picit pirítjuk és kevés hideg vízzel simára keverjük és
felforraljuk.
A levesbe visszatesszük a húsdarabokat és berántjuk. Jól kiforraljuk,
a gerezdekre vágott almát is beledobjuk, sóval, borssal, citromlével
ízesítjük. A tojássárgákat kevés levessel simára keverjük, és a tűzről
levett levesbe tesszük - folytonos keverés mellet. A tetejét megszórjuk
vágott petrezselyemmel.

Kacsaaprólék leves kisalföldi módra
Belevalók : 2 csomag kacsaaprólék, 10-10 dkg s.répa és gyökér, egy
szelet zeller, 1 csomó perezselyem, kacsazsír, liszt, paprika, só

Az aprólékot hideg vízben tegyük fel főni, ha felforrt habozzuk le. Sózzuk és a cikkekre vágott zöldséget is adjuk hozzá. Ha a hús puha, kacsazsírból és lisztből készítsünk rántást, hintsük meg paprikával és sűrítsük be a levest, főzzük még 15 percig. A levest leszűrjük, az aprólékot
és a zöldséget külön tálaljuk, a belsőségeket feldaraboljuk és
visszatesszük.
Apróra vágott petruskával szórjuk meg levesünket, s valamilyen levesbetétet
is adhatunk bele.

Jó étvágyat Tubik !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 26/48.)

 

Na még maradt egy kapor, aztán káposzták jönnek.

Kaporleves sajtosan - őrségi
Hozzávalók : 10 dkg vaj, 3 ek. liszt, 1 csokor kapor, 2 dl tejföl, 25 dkg trappista jellegű sajt, citromlé, só
A fele vajből és a lisztből világos rántást pirítunk, beletesszük a vágott
kaprot, pirítjuk egy kis ideig együtt és felengedjük 1,2 l hideg vízzel. Sózzuk és felforraljuk. Hozzáadjuk a tejfölt és amardék vajban megpirított,
apró kockákra vágott sajtot. Pár percig főzzük més és citromlével
savanykásra igazítjuk az ízét. Adhatunk hozzá pirított zsemlekockát is.

Káposztaleves erdélyiesen
Kell hozzá : fél kiló csontos sertéshús, 60 dkg savanyú káposzta, só, bors, paprika, 1-1 ek. olaj és liszt, 2 dl tejföl
Bő hideg vízbe feltesszük főni a húst, ha felforrt lehabozzuk és a vágott
savanyúkáposztát is hozzáadjuk. Puhára főzzük, sózzuk, borsozzuk. A húst kihorgásszuk és darabokra vágva tesszük vissza a levesbe.
Rántást készítünk, meghintjük paprikával és a levesbe adjuk. Tejföllel
meglocsolva tálaljuk.

Káposztaleves, gombás - felvidéki
Belevalók : 20 dkg savanyú káposzta, 30 dkg vargánya, 40 dkg füstölt kolbász, só, bors, csomag kapor, koriander,
1 cseresznyepaprika, 4 dl tejföl, 3 ek.liszt
A kolbászt karikákra vágjuk és a kimosott, rövidebb szálakra vágott káposztával feltesszük vízben főni. Sózzuk, borsozzuk, vágott kaprot, koriandert
és cseresznyepaprikát is adunk hozzá. Amikor már majdnem megfőtt, a szeletelt gombát is
beletesszük, valamint a tejfölből és lisztből készített
habarást is. Puhára főzzük.

Káposztaleves háromszékiesen
Hozzávalók : 60 dkg oldalas, 1 sertés agyvelő, 80 dkg fejeskáposzta, 1 nagy fej v.hagyma, 10 dkg rizs, zsír, liszt, só, bors, paprika, ecet
Az oldalast két csontonként feldaraboljuk és a gyalult káposztával együtt, 3 liter hideg vízzel felöntve feltesszük főni.
A hagymát karikákra vágjuk és a leveshez
adjuk. Félpuhára főzzük, beleadjuk a rizst és a velőt, s puhára főzzük.
Piros
rántást jkészítünk, paprikával megszórjuk és a levest besűrítjük vele. Sóval, borssal, ecettel ízesítjük és jól kiforraljuk.

Jó étvágyat hozzájuk !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 27/48.)

 

Kis hatásszünet után folytassuk. Na ZTK-sok !

Káposztaleves, korhely - Ikrényből
Hozzávalók : 1 kg savanyúkáposzta, 30 dkg füstölt tarja, 1 nagy fej vöröshagyma, 15 dkg gomba, 20 dkg füstölt kolbász,
10 dkg árpagyöngy, 3 dl tejföl, 12 dkg liszt, só, bors, paprika, zsír
A káposztát, ha túl savanyúnak találjuk mossuk ki. A tarját kockákra vágjuk és föltesszük főni. Zsíron apróra vágott hagymát pirítunk, paprikával fűszerezzük és beleforgatjuk a káposztát. A félpuha tarját levével együtt hozzáadjuk és készre főzzük. Sót csak akkor tegyünk bele, ha a tarja meg
nem sózta már. Világos rántással sűrítjük, hozzáadjuk a zsírban
pirított,
borssal ízesített szeletelt gombát. A kolbászt felkarikázzuk és az árpa-
gyönggyel együtt belefőzzük a levesbe. Tálalás előtt tejfölt keverünk
bele.

Káposztaleves, korhely - matyóföldi
Kevés zsírral és liszttel piros rántást készítünk, teszünk bele
paprikát és apróra vágott v.hagymát. Felöntjük savanyúkáposztalével és hagyjuk forrni. Savanyúkáposztát és egy szál karikára vágott füstölt kolbászt
adunk bele és sóval, borssal fűszerezzük. Tálalás előt pár kanál tejfölt
keverünk hozzá.

Káposztaleves, korhely - zempléni
Fél kiló savanyúkáposztát kicsavarunk. Zsírból és lisztből sötét
rántást készítünk és apróra vágott hagymát teszünk bele. Erre tesszük a káposztát, darabokra vágott füstölt kolbászt és füstölt húst. A szükséges
víz fele mennyiségét ráöntjük és felforraljuk. Ekkor beleöntjük a káposztalét
és pirospaprikával ízesítjük. Sózni csak óvatosan szabad.

Káposztaleves korhelyeknek - erdélyi
Hozzávalók : Fél kiló darált sertéshús, 1-1 szál s.répa és gyökér, 1 kis fej zeller, 2 v.hagyma, 2 tojás, fél szikkadt zsömle, csokor petruska, lestyánlevél, 1 liter savanyúkáposztalé, zsír, só, bors
Az egyik aprított hagymát zsírban üvegesre pároljuk, összekeverjük a hússal,
a beáztatott és kifacsart zsömlével, a két tojással és sózzuk, borsozzuk. A petruskát apróra vágjuk és szintén belekeverjük. A másik hagymát a hasábokra
vágott zöldséggel együtt hideg vízben föltesszük főni. Hozzáöntjük a káposztalét,
és felfőzzük. Vizes kézzel apró gombócokat formálunk a húsból és a levesbe
tesszük őket. Meghintjük lestyánnal és puhára főzzük.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 28/48.)

Káposztaleves a vajdaságból
Hozzávalók : fél kiló csirkehús, 25-25 dkg marha- és sertéshús, 20 dkg füstölt kolbász, 2 dl tejföl, 2 fej v.hagyma,
2 tojássárgája, só, bors, liszt, paprika, zsír, savanyúkáposztalé
A húsokat ujjnyi vastag darabokra vágjuk, a csirkét alkatrészeire
szedjük. Rövid lében, sóval, borssal ízesítve föl tesszük főni először a marhahúst,
fél óra múlva a sertést és újabb félóra múlva a csirkét. Ha megpuhultak lezárjuk alatta a tüzet. Zsíron lisztet pirítunk, beletesszük a finomra vágott
hagymát is. Hintsük meg paprikával és öntsük föl 2 liter káposztalével.
Forraljuk föl, tegyük hozzá a felkarikázott kolbászt és forraljuk
együtt. Ha kell csak akkor sózzuk utána. Egy leveses tálban keverjük el a tejfölt
a tojássárgákkal és öntsük rá a forró levest.

Karalábéleves húsgombóccal - erdélyi
Belevalók : 4 szép tavaszi karalábé, 1 fej v.hagyma, 25 dkg darált hús, 10 dkg rizs, zsír, liszt, petrezselyem, csombor, só, bors, 1 v. 2 tojás
A karalábét apróra, a levelét laskára vágjuk. Másfél liter vízben puhára
főzzük. A húst rizzsel, tojással és vágott petrezselyemmel összegyúrjuk. Sóval, borssal ízesítjük és lisztes kézzel gombócokat készítünk belőle.
Beletesszük a fővő levesbe, csombort szórunk rá, majd világos rántással
besűrítjük. Tálaláskor tejfölt és petrezselymet keverünk bele.

Kaszásleves - erdélyi
Kell bele : negyed kiló füstölthús, 2 szál s.répa, 1 gyökér, fél zeller, 1 v.hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 tojássárgája,
1 dl tejföl, 1 ek. ecet, 2-3 szem burgonya, csokor petruska
A füstölthúst feltesszük főni. Egy másik lábosban az apróra vágott hagymákból, a feldarabolt zöldségekből levst főzünk.
A füstölthús levéből
annyit öntsünk hozzá, hogy ne legyen túl erős az íze. A felkockázott burgonyát is adjuk bele.
A kikevert tojásos tejföllel behabarjuk, ecettel
savanyítjuk. A megfőtt húst szeletekre vágjuk és így tesszük vissza
a levesbe. Hintsük meg tálaláskor vágott petrezselyemmel.

Kaszásleves - hansági
Hozzávalók : másfél kiló füstölt sertésláb, 70 dkg füstölt csülök, 2 fej v.hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 babér, 4 dl tejföl, 2 tojássárgája, liszt, só, szemes bors, paprika, ecet, mustár, csomó petrezselyem
A füstölt húsokat beáztatjuk, átmossuk és sóval, borssal, babérral és a hagymákkal ízesített vízben puhára főzzük. Ekkor kicsontozzuk és kockákra vágjuk. Levét átszűrjük, a tejfölt kikeverjük a tojássárgákkal,
a liszttel, a mustárral, a paprikával és az ecettel. Besűrítjük vele a levest,
és jól kiforraljuk. A húst visszatesszük a lébe és vágott petruskával
megszórjuk.

Jó leveselést !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 29/48.)

 

Dél-magyarországi séta.

Kaszásleves - szatmári
Belevalók : 25-25 dkg füstölt csülök és bárányhús, 1 fej v.hagyma, 10-10 dkg tarhonya és füstölt kolbász, 2 dl tejföl, 2-3 ek. zsír, petrezselyem, paprika, tárkony, só
A csülköt bő vízben megfőzzük, közben felkockázzuk a barihúst, karikára
vágjuk a kolbászt, apróra vágjuk a petrezselymet és a tárkonyt, finomra
metérlük a hagymát. Zsírban hagymát pirítunk, megszórjuk paprikával.
Beletesszük a barit, a megfőtt, kockákra vágott csülökhúst és felöntjük
a főzőlével. Hozzáadjuk még a kolbászt is és puhára főzünk mindent.
Közben kóstoljunk egyszer-egyszer, s ha kell sózunk utána. A tarhonyát
szárazon megpirítjuk és a kész leveshez adjuk a tejföllel együtt. Kevés
ideig még együtt főzzük, s megszórjuk a vágott zöldfűszerekkel.

Kaszásleves szegényesen
Ha éppen sonkát, csülköt főztünk, ennek a levéből készíthetjük el a kaszáslevest. (a lé lefagyasztható) A levet felforraljuk, ha túl zsíros v. sós kellő mennyiségű vízzel higítsuk fel. 2 dl tejfölt elkavarunk egy ek. liszttel, és a

leveshez adjuk. Citromlével v. ecettel savanyítjuk és jól kiforraljuk. Pirított zsemlekockákt adunk hozzá betétnek.

Kenyérleves tojással - szász
Kell hozzá : Fél kiló fekete kenyér, 2 l húsleves, 2 fej v.hagyma, személyenként egy-egy tojás, só, bors
A kenyeret vékony szeletekre vágjuk és egy nagyobb levesestálban kör alakban
kirakjuk. A szeletekre 1-1 tojást ütünk, a félbevágott hagymákat a tál közepére
ültetjük. Megszórjuk sóval, borssal, a húslevest felforrósítjuk és óvatosan
a tálba öntjük. A tálat befedjük és egy forróvízzel teli lábas felé
ültetjük.Az
egészet a tűzre rakjuk és a levest pár percig gőzöljük. A hagymát kiszedve
melegen tálaljuk.

Kiszelyleves - Dél-Magyarországi
Hozzávalók : 30 dkg sertésvese, 20 dkg sertésvelő, 10-10 dkg kockára vágott épa, gyökér és gomba, 1 fej v.hagyma, 1 ek. paradicsompüré, tejföl, paprika, só, bors, ételízesítő, liszt, zsiradék
A vesét megtisztítjuk, felszeleteljük és megabáljuk. A zöldségeket bő
vízben feltesszük főni, sózzuk, borsozzuk, ételízesítőt is teszünk bele. (ha sós, kevesebb sót használjunk !) sót használjunk. Az abált vesét csíkokra vágjuk és
a levesbe tesszük. Sötét rántást készítünk hagymával, paprikával, paradicsom pürével. Ha a leves alkatrészei puhák berántjuk vele a levest, tejfölözzük, és jól kiforraljuk. Betétként belefőzzük a darabolt velőt.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 30/48.)

 

Szervusztok !

Ismét egy kerek évforduló :-)

Kolbászleves - palóc
Hozzávalók : 30 dkg füstölt kolbász, 2 szál s.répa, 1 szál gyökér,
fél-fél kis zeller és karalábé, pár szem gomba, csokor petrezselyem,
1 fej v.hagyma, 1,2 l csontlé, 2 dl tejföl, olaj, paprika, só, liszt
Karikákra ill. apróbb darabokra vágjuk a zöldségeket, finomra
metéljük a hagymát. Olajban megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk
a zöldségeket, a vágott petrezselymet és kevergetve megpirítjuk.
Megszórjuk paprikával, és felengedjük a csontlével. Felforraljuk,
beledobjuk a karikázott kolbász és puhára főzzük az egészet.
Olajjal és liszttel rántást készítünk, kevés hideg vízzel higítjuk,
majd a tűzről levéve belekeverjük a tejfölt is. A levesbe kutyuljuk.
Pár percig forraljuk.

Korpacibere - erdélyi
Kell bele : 15 dkg kenyérkovász, 60 dkg korpa, 3 dl tejföl, 1 dkg liszt,
2 dkg zsír, só, 2 zsömle
A kovászt belemorzsoljuk 1 liter langyos vízbe, és hozzá adjuk a
korpát is. Meleg helyen savanyodásig állni hagyjuk, ekkor még
felöntjük langyos vízzel, és 2-3 napig erjesztjük. Átszűrjük és fel-
forraljuk. Belerakjuk a rizst, sózzuk és lassú tűzön főzzük. Ha a
rizs puha, a tejfölt elkeverjük a liszttel, és behabarjuk a levest,
és mégegyszer jól kiforraljuk. A zsírban megpirítjuk a szeletekre
vágott zsemléket, majd egy leveses tálba tesszük és ráöntjük a
forró levest.

Köménymagos leves - matyóföldi
Egy kanál lisztet kevés zsírban megpirítunk, ebbe fél ek. köményt
szórunk. Kevergetve pirosra pirítjuk. Vízzel feleresztjük, megsózzuk,
és besűrűsítjük. Átszűrjük és pirított kenyérkockával tálaljuk.

Köménymagleves - erdélyi
Másfél liter vízben felforralunk 3 ek. köménymagot és egy félbevágott
hagymát. A tűzről levéve állni hagyjuk 10 percig, közben egy barna
rántást készítünk 1 ek. lisztből, kevés olajból és 1 ek. paprikából.
Rászűrjük a levest, felforraljuk majd csipetkével gazdagítjuk. Piritóssal is kínálhatjuk.

Jó étvágyat hozzájuk.
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 31/48.)

 

Folytassuk a leveseket !

Krumplileves, paraszt - matyóföldi
Fej vöröshagymát apróra vágunk. Diónyi zsíron kevés liszttel világos
rántást készítünk, a hagymát beleadjuk, pirítjuk és kevéske paprikát
keverünk bele. Kevés vízzel csomómentesre kikeverjük. Apróra vágott
krumplit szórunk bele, valamint hasábokra vágott répát és gyökeret,
kelkáposztacikket, darabka karalábét. Zellerlevéllel, petrezselyemmel
ízesítsük. Föleresztjük annyi vízzel amennyi levesre szükségünk van.
Idényben egy-egy paprikát és paradicsomot is adhatunk hozzá.
Puhára főzzük.

Krumplileves, savanyú - Jánkmajtisról
30 dkg füstölt oldalast kellő mennyiségű vízben felteszünk főni, sóval,
babérral ízesítjük. Ha oldalasunk netán nagyon sós, a sóval csínján bánjunk ! Amikor a hús már majdnem puha, kb. fél kiló kockákra vágott krumplit adunk hozzá. Hagyjuk fődögélni, s ha már majdnem puha rántsuk be olajból, lisztből készített rántással, amiben finomra aprított
hagymát pirítottunk, s paprikával és vágott petrezselyemmel
ízesítettünk.A rántást kevés hideg vízzel keverjük simára mielőtt a leveshez adnánk,
mert könnyen csomósodhat. 2-3 dl tejföllel átforraljuk és kevés ecettel
pikánsra ízesítjük.

Krumplileves, savanyú - somogyi
Hozzávalók : fél-fél kiló csirke és krumpli, egy-egy szál kövérebb s.répa és gyökér, fej v.hagyma, olaj, liszt, tejföl, babér, 1-2 gerezd fokhagyma, só, szemes bors, ecet
A csirkét feldaraboljuk és hideg vízben föltesszük főni. Sózzuk, borsozzuk,
egészben hagyott v.hagymával és a babérral ízesítjük. A répaféléket kockákra
vágjuk, s ha a hús puhulni kezd, a levesbe adjuk. Olajból és lisztből
rántást készítünk, belenyomjuk a fokhagymát és ezzel sűrítjük be a
levesünk. Kiforraljuk, eközben elkeverjük benne a tejfölt, és ecettel savanyítjuk.

Lebbencsleves - matyóföldi
Féltenyérnyi füstölt szalonnát apróra vágunk, s kiolvasztjuk. A töpörtyűt
kiszedjük, s a zsírra dobunk egy összmarék lebbencstésztát. Aranyszínűre
pirítjuk, meghintjük kevéske paprikával, megkavarjuk és felöntjük
vízzel. Pár szem krumplit vágunk bele, sózzuk és puhára főzzük.

Jó étvágyat Tubik !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 32/48.)

 

Észak és Nyugat

Legényfogó leves - göcseji
Hozzávalók : 1 kilónyi kakashús, 20 dkg s.répa, 15 dkg gyökér, fél-fél
kisebb karalábé és zeller, 2 gerezd fokhagyma,
10 dkg vargánya,
1 csomó petrezselyem, só, szerecsendó-virág, 3 főtt tojás
A kakast leforrázuk és hideg vízben feltesszük főni. Ha egyet forrt
lehabozzuk és a zöldségeket, a gombát és a fűszereket hozzáadva
puhára főzzük. A leevst ekkor leszűrjük, a kokast kicsontozzuk és a
zöldségekkel együtt metéltre vágjuk. A tojásokat nyolcadoljuk.
Lúdgégetésztát kifőzünk és a hússal, a zöldségekkel és a tojásokkal
együtt egy levesestálba tesszük. Ráöntjük a levest és vágott petrezse-
lyemzölddel meghintjük.

Legényfogó leves - Sopronból
Belevalók : 20 dkg csirkecomb, és marhalapocka, 15 dkg vegyeszöldség, 40-40 dkg v.hagyma, zeller és kelkáposzta, 1 gerezd fokhagyma, só, bors szemesbors, kevés paradicsompüré, 1 tojás, olaj
A húsokat hideg vízben föltesszük főni, ha felforrt lehabozzuk és bele
adjuk a hasábokra vágott répaféléket és a darabolt zellert. Az egyik hagymát egészben tesszük a levesbe, a többit lereszeljük és kevés olajon megpároljuk. Hozzáadjuk az apróra metélt kelkáposztát, a zúzott fokit, sózzuk, borsozzuk. A tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk, összedolgozzuk
a
tojással és a belőle gyúrt apró gombócokat is belefőzzük a levesbe.
Ha a húsok megfőttek, a kicsontozott csirkét és a marhahúst kockákra
vágjuk és visszatesszük a lébe.

Lencseleves aszalt szilvával - felvidéki
Kell hozzá : 40 dkg füstölt oldalas, 20-20 dkg lencse és aszalt szilva,
leveszöldség, 1 fej v.hagyma, 1 zöldpaprika,
3 gerezd fokhagyma,
2 dl tejföl, ecet, babér, szegfűbors, paprika, só, bors, liszt, tej
Egy liter vízbe föltesszük főni a lencsét, ha felforrt lehabozzuk és
hozzáadjuk a hasábokra vágott zöldséget. Fűszerezzük a fokhagymával,
a vöröshagymával, borssal, szegfűborssal, babérral és hozzáadjuk a
zöldpaprikát is. Lassú tűzön főzzük. A feldarabolt oldalast egy másik
edénybe tesszük és fölöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi.
Ha felforrt vizet cserélünk rajta és puhára főzzük. A levével együtt
a lencséhez adjuk. Paprikás rántást készítünk és a levesbe adjuk.
A tejfölt kevés tejjel simára keverjük és a levesbe csorgatjuk.
Megkóstoljuk, ha kell sózzuk és ecettel savanyítjuk. Beletesszük
az aszalt szilvát és pár percnyi forralás után tálalhatjuk.

Libaaprólék leves kárpátiasan
Hozzávalók : 1 csomag libaaprólék, 10-10 dkg, s.répa, gyökér, v.hagyma, karfiol, zöldpaprika és paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1 csomó petruska, pár szál zellerlevél, 5-5 dkg, zeller, karalábé, kelkáposzta és zöldborsó, bors, só, sáfrány
A liba alkatrészeit vágjuk darabokra és 3 liter hideg vízben tegyük
fel főni. Ha felforrt, lehabozzuk, beletesszük a cikkekre vágott zöldségeket és a fűszereket. Lassú tűzön főzzük a hús puhulásáig. Ekkor szűrjük le, a húst
és a zöldségeket tálaljuk külön valamilyen meleg mártással,a levesbe
főzzünk levestésztát, esetleg májgaluskát.

Jó étvágyat Tubik !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 33/48.)

 

Szervusztok Tubik ! Újabb adag...

Libaraguleves - Dél-magyarországi
Kell bele : Fél kiló libaaprólék, 15 dkg vegyes zöldség, 1 fej v.hagyma, 1 dl tejföl, 2 ek. liszt, fél citrom leve, mustár, só, bors, 2 főtt tojás, 15 dkg főtt rizs
A finomra vágott hagymát zsíron megpirítjuk, az összevagdalt aprólékot
és a kockákra vágott zöldséget is hozzáadva megpároljuk az egészet. Ha már majdnem puha, liszttel megszórjuk és kellő mennyiségű vízzel felöntjük. Sót, borsot, mustárt és citromlevet adunk hozzá, tejföllel habarjuk
és jól kiforraljuk. Betétként rizst és darabolt tojást adunk bele.

Lúdaprólékleves szombatosan - erdélyi
Hozzávalók : 1 libaaprólék, 20 dkg libamáj, 8 dkg vaj, libazsír, 20 dkg erdei gomba, rizs, liszt, csomó petrezselyem, só, bors, szerecsendió-virág
A darabolt aprólékot 3 liter vízben feltesszük főni, szerecsendió-virággal ízesítjük és félig puhára pároljuk. Ekkor sózzuk, borsozzuk és a rizst is
hozzáadjuk. Puhára főzzük. A vajat egy serpenyőben megolvasztjuk, a vágott petrezselymet és a vékonyra szelt gombát megpároljuk. Mikor zsírjára pirult liszttel meghintjük és hozzáadjuk a leveshez. A libamájat
zsírban megsütjük és kisebb kockákra vágjuk. A levesbe adjuk a májat is
és tálaljuk.

Májpüréleves - rábaközi
Belevalók : 40 dkg sertéscsont, 30-30 dkg sertésmáj és vegyes zöldség, egy fej v.hagyma, 10-10 dkg zsír és liszt, 1,5 dl vörösbor, feles brandy, só, bors, majoranna
A májat ledaráljuk, a hagymát finomra vágjuk, a csontot és a zöldséget
megfőzzük levesnek. A hagymát zsíron megpirítjuk, hozzáadjuk a darált
májat, sóval, borssal, majorannával fűszerezzük és puhára pároljuk. A csontlevet leszűrjük és felengedjük a lével a májat. Zsemleszínű rántást
készítünk és besűrítjük vele a levest. Kiforraljuk és levesszük a
tűzről.
Beleöntjük a bort és a konyakot. Adhatunk bele csipetkét is.

Marhagulyás alföldiesen
Hozzávalók : 1,2 kg marhalábszár, 2 fej v.hagyma, 10-10 dkg paradicsom és zöldpaprika, 80 dkg krumpli, zsír, liszt, paprika, só, kömény, bors,
A húst kockákra vágjuk és hideg vízben átmossuk, lecsepegtetjük. Egy fazékba zsírt teszünk és megpároljuk rajta a finomra vágott hagymát. Paprikázzuk és rádobjuka húst. Köménnyel, sóval fűszerezzük és saját levében, fedő alatt pároljuk. Mikor a hús zsírjára párolódik mindig kevéske
vizet löttyintünk hozzá. Ha már majdnem puha, 3 liter vízzel felöntjük
és
hozzáadjuka kockákra vágott krumplit és a cikkekre vágott paprikát és
paradicsomot. Puhára főzzük, csipetkével gazdagíthatjuk.

Kedves egészségetekre szolgáljanak !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 34/48.)

 

Boldog, Békés Karácsonyt !

Marhagulyás szerbesen
Kell bele : 1,2 kg marhaszegy, 2 fej v.hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 60 dkg burgonya, 30 dkg kelkáposzta, 2 szál s.répa,
1 szál gyökér, 2-2 paradicsom és zöldpaprika, só, bors, majoránna, babér, kömény, paprika, zsír
A húst 2x2-es kockákra vágjuk. Egy fazékba zsírt olvasztunk és beletesszük a finomra vágott vöröshagymát. Sárgásra pirítjuk, fűszerezzük
paprikával, majorannával, köménnyel, borssal és az összezúzott
fokhagymával. Beleadjuk a húst, sózzuk megkavarjuk és fedő alatt pároljuk. Ha zsírjára sült, 3 liter vizet öntünk alá. Ha a hús félpuha, hozzáadjuk a szeletelt
zöldséget,
a gerezdekre vágott paprikát, paradicsomot, a cikkekre vágott káposztát,
és a kockákra vágott burgonyát. Készre főzzük.

Meggyleves - román
Hozzávalók : 1 kg meggy, 10 dkg cukor, 2 dl tejföl, 2 tojássárgája, 1 csomó petrezselyemzöld, só
A meggyet magostól forró vízbe tesszük és 10-12 percig főzzük. Egy leveses
tálban elkeverjük a tejfölt a tojássárgákkal és rámerjük a levest.
Csipet sóval,
cukorral ízesítjük és meghintjük vágott petrezselyemmel.

Meggyleves borosan - erdélyi
Belevalók : 30 dkg meggy, 4 ek. cukor, 2 dl tejszín, 1 tojássárgája, 1 dl félédesédes fehérbor, fahéj, reszelt citromhéj
A kimagozott meggyet forró vízben főzzük, hozzáadjuk a fahéjat és a
cukrot. Összekeverjük a tojássárgát a tejszínnel, és a tűzről levett levest behabarjuk
vele. Hozzáadjuk a bort és meghintjük a citromhéjjal.

Násznagyleves Sopronból
Hozzávalók : 50 dkg csirke, 25 dkg marhacomb, 10-10 dkg vegyes zöldség és
kelkáposzta, fél fej zeller, 1 fej v.hagyma,
2 szem gomba, 1 gerezd fokhagyma,
fél csomag petrezselyemzöld, só, bors, gyömbér (káposztagombóc)
A húsokból és a zöldségekből a szokásos módon húslevest főzünk, és fűszerezzük. Amikor a húsok megfőttek, kivesszük a levesből és kockákra vágjuk
őket a zöldségekkel együtt. Leveses tálba tesszük az összest és felöntjük
a forró levessel. Káposztagombócot is adhatunk bele. (lásd. 32/48-as)
Karácsony második napja van. Köszönt és minden jót kíván...


X
XXX
XXXX
XXXXX
XXXXXX
XXXXXXX
XXXXXXXX
XXXXXXXXX
XXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXX
@ || @
||
||
-----------------------------------------------||-----------------------
--------------------

--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 35/48.)

Nnnna, sikerült összekevernem, a 34/48-as voltaképp a 35/48-as,
a mai pedig a 34/48-as. Bocsi !

Marhagulyás szaftosan - osztrák
Kell bele : 1 kg marhalábszár, 15 dkg zsír, 80 dkg v.hagyma, só,
kömény, majoránna, paprika, 2 gerezd fokhagyma, 1-1 ek. ecet és
paradicsompüré,
A húst ujjnyi vastag csíkokra vágjuk, a hagymát finomra metéljük.
A hagymát zsírban üvegesre pirítjuk, meghintjük paprikával, majd
ráöntjük a kevés vízzel higított ecetet. Beforraljuk és rátesszük a
húst. Fűszerezzük majorannával, sóval, zúzott fokhagymával és a köménnyel.
Beletesszük a paradicsompürét is, megkavarjuk és fedő alatt pár percig
pároljuk. Ekkor 3 dl vizet öntünk bele és lassan puhára főzzük. Ha levét
elfővi, mindig csak kevés vízzel pótoljuk. Szaftos, sűrű leve legyen a
végére.

Marhagulyás kolozsváriasan
Hozzávalók : 1,2 kg marhaszegy, 10 dkg zsír, 40 dkg burgonya, 20-20 dkg zöldpaprika, paradicsom és vöröshagyma, 60 dkg fejeskáposzta, paprika,kömény, só, bors, tárkony
A szegyet hosszúkásra vágjuk és rátesszük a zsírra. Sózzuk, borsozzuk,
paprikát és köményt szórunk rá s belereszeljük a hagymát is. Fedő alatt saját levében hagyjuk párolódni. Vizet csak akkor tegyünk alá, ha nagyon elfőné a saját szaftját. Amikor a hús már majdnem puha, beleadjuk a cikkekre
vágott paradicsomot, a felkockázott burgonyát és a karikákra szelt
zöldpaprikát,
és a szeletelt káposztát. Tárkonyozzuk és annyi vizet öntünk rá, ami éppen
ellepi. Fedő alatt puhára főzzük.

Marhagulyás palócosan
Kell hozzá : 1,2 kg marhaszegy, 10 dkg zsír, 60 dkg burgonya, 20 dkg zöldbab, 15-15 dkg vöröshagyma és sárgarépa, 10 dkg gyökér, paprika, kömény, só,
majoránna, 2 gerezd fokhagyma, 4 dkg liszt, 3 dl tejföl
A szegyet kockákra vágjuk a vöröshagymát apróra. Zsírt olvasztunk, rádobjuk
a hagymát és üvegesre pirítjuk. Ekkor paprikázzuk, a zúzott fokhagymát és a húst is beletesszük. Fedő alatt egy órán át pároljuk, teszünk hozzá köményt,
majorannát, kockázott gyökeret és répát. Sózzuk, megkeverjük és
lefedjük. Ha a hús már majdnem puha, felöntjük 2 liter vízzel, a kockákra vágott burgonyát
és a zöldbabot is belekeverjük. A tejfölt a liszttel simára kutyuljuk és behabarjuk
vele a levest. Csipetkét is adhatunk bele.

Marhagulyás szegediesen
Belevalók : 1,2 kg marhafelsál,10 dkg zsír, 60 dkg burgonya, 20 dkg
vöröshagyma,
15-15 dkg paradicsom és sárgarépa, 10-10 dkg zöldpaprika és gyökér, 1
csomó
petrezselyem, 1 gerezd fokhagyma, só, bors, majoranna, kömény, paprika
A húst ujjnyi vastag kockákra vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk. Forró zsírban sárgára pirítjuk, fűszerezzük zúzott fokival, paprikával, majorannával, köménnyel,
borssal és rádobjuk a húst. Sózzuk, megkeverjük és saját levében, fedő
alatt puhára
pároljuk. Ha félig puha a hús hozzáadjuk a karikára vágott répaféléket
és majdnem
puhára pároljuk. Ekkor jön a karikára vágott zöldpaprika, a hasábokra
vágott paradi-
csom és a kockákra vágott burgonya, s felöntjük kellő mennyiségű vízzel. Készre főzzük, csipetkét is adhatunk bele.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 36/48.)

Újabb leveskék...

Nyákleves - matyóföldi
No, ez egy igen egyszerű leveske. Készülhet rizsből, árpakásából, darából,
zablisztből. Sós vízben egy-másfél órán át főzzük, finom szitán áttörjük és
ráöntjük kevés vajjal elkevert tojássárgára. Összekeverjük és
felforraljuk.

Nyelvleves, rántottás - ukrán
Belevalók : 1 marhanylv, 4 szál s.répa, 2 gerezd fokhagyma, 5 dl tej, 4 tojás, 1 ek. liszt, fél ek. zsír, kevés ecet, csokor petrezselyem, só, bors
A nyelvet másfél liter hideg vízbe feltesszük főni. Hozzáadjuk a hasábokra
vágott répát, a fokhagymát, és sózzuk, borsozzuk. Ha a nyelv megpuhult
kivesszük, bőrét lehúzzuk és a húst kockákra vágjuk. Visszatesszük a
lábosba, a lisztet a tejjel simára keverjük és besűrítjük vele a levest. Felforraljuk
és ecettel savanyítjuk. Kis kanál zsíron a 4 tojásból kemény rántottát sütünk,
dararbokra vágjuk és a levesestányérokba szétosztjuk. A forró levest rámerjük
és finomra vágott petrezselyemmel megszórjuk.

Nyúlraguleves a pusztáról - kiskunsági
Hozzávalók : 70 dkg nyuszi - belsőségekkel együtt, 15-15 dkg burgonya és
vegyes zöldség, 10-10 dkg zöldpaprika és paradicsom, 1 fej v.hagyma, 2 dl tejföl, csokor kapor, pár ek. olaj, só, bors, paprika, citromfű
A nyúlhúst, a belsőségeket és a zöldségeket kockákra vágjuk. Az olajban
megpirítjuk az apróra vágott hagymát, beletesszük a húst, fűszerezzük és tovább pirítjuk. Felengedjük vízzel, s mikor félig megpuhult a hús, hozzáadjuk
a burgonyát, a zöldséget, a paprikát, a paradicsomot és a belsőségeket.
Meghintjük kaporral és puhára főzzük. A végén összeforraljuk a tejföllel
is.

Orjaleves erdélyből
Kell hozzá : 3 kg csontos-húsos gerinc, fél kiló s.répa, 2 szál gyökér,
1 fej
zeller, 1 fej karalábé, fél fej kelkáposzta, 1-1 paradicsom és
zöldpaprika,
1 fej v.hagyma, só, szemes bors, sáfrány 1-1 csokor petruska és
zellerzöld
A csontos husikat daraboljuk és bő hideg vízben tegyük fel főni. Adjunk
bele fél marék borsot, 2 kk. sót. Ha felfőtt, habozzuk le és főzzük egy
órán át. Ekkor zöldségeljük, dobjuk bele a hagymát is egészben és lassú tűzön főzzük
tovább. Amikor a zöldség majdnem puha, tegyük bele a káposztát, a paprikát,
paradicsomot. Dobjunk a tetejére az összekötözött zöldfűszereket. Ha minden
kész, sáfránnyal színesítsük. A levest szűrjük le, a húsokat külön tálon
adjuk az
asztalra, kínáljunk hozzá savanyúságot, tormát, paradicsommártást stb.
A levesbe főzhetünk csigatésztát, finommetéltet.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 37/48.)

Szervusztok Tubik !

Őszibarackleves - tokaji
Hozzávalók : 60 dkg őszibarack, 1 citrom, 1 dl édes szamorodni, 10 dkg
cukor,
1,5 dl tejföl, 1 dl tejszín, 3 dkg liszt,
1 tojássárgája, só, fahéj
Az őszibarackot hámozzuk, magozzuk és a negyedét apró kockákra
vágjuk. Meglocsoljuk a citromlével és a borral, hűtőszekrénybe tesszük. A többi barackot föltesszük főni vízben, cukrozzuk, citromlével savanykásra igazítjuk,
beletesszük a citromhéját és a fahéjat. Csipet sót dobunk bele és 5-6 percig
főzzük. Tejfölös habarással dúsítjuk majd a felforrt levest áttörjük.
Ismét felforraljuk,
majd a tűzről levéve belekeverjük a tejszínnel elkavart tojássárgáját.
Jól lehűtjük,
majd a hűtőben csücsülő barackot betétként beleadva tálaljuk.

Pacalleves citromosan - erdélyi
Belevalók : 2 kg pacal, 1 kg borjúcsont, 2 szál paszternák, 2 murok, 1 zeller, 2 fej v.hagyma, csokor petrezselyem,
4 tojássárgája, 1-2 ek. ecet v.citromlé, só, bors. (ha nem tanálunk paszternákot és murkot, használjunk gyökeret
és sárgarépát)
A tisztított pacalt 4 liter lobogó, forró vízbe tesszük és fél órán
át főzzük. Ekkor kicseréljük a vizet, sózzuk és a pacalt 3-4 órán át lassú tűzön főzzük
a csontokkal együtt. Ekkor hozzáadjuk a darabolt zöldséget és készre
pároljuk.
A pacalt ekkor kivesszük a léből, csíkokra vágjuk és visszatesszük a
levesbe. A csontokat eltávolítjuk, Egy levesestálban elkeverjük a tojássárgákat és óvatosan kevergetve ráöntjük a levest. Megszórjuk vágott petrezselyemmel és savanyítjuk
ízlés szerint.

Pacalleves kolozsváriasan
Kell hozzá : 1 kg pacal, 1 kg marhacsont, 2 fej v.hagyma, 1-1 szál gyökér és s.répa, fél kis zeller, 2 tojássárgája,
1 dl tejszín, 10 dkg kukoricaliszt, só, bors, tárkonyecet
A pacalt sóval és kukoricaliszttel bedörzsöljük, és pár órán át állni hagyjuk. Ezután több vízben átmossuk, majd 4 liter forró vízbe tesszük és 1 órán át főzzük. Ekkor a vizet kicseréljük, beleadjuk a csontot a vágott zöldségeket és 3 órán át
lassú tűzön főzzük. Ha a pacal megfőtt, kivesszük a csontokkal együtt. A csontot eldobjuk, a pacalt csíkokra vágjuk. A zöldséget átpasszírozzuk és a pacallal együtt visszatesszük
a levesbe. A tojássárgát a tejszínnel elkeverjük, s egy levesestálba
tesszük. Kevés levessel óvatosan felhigítjuk, majd rámerjük a levest. Ízlés
szerint sózzuk,
borsozzuk, tárkonyos ecettel ízesítjük.

Palócleves 1.
Hozzávalók : 60 dkg báránylapocka, 10 dkg füstölt szalonna, 40 dkg burgonya, 50 dkg zöldbab, 1-1 paradicsom és paprika,
1 fej v.hagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, 3 dl tejföl, 2 ek. liszt, csomó kapor, paprika, só, kömény
A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk, majd a felaprított
hagymaféléket üvegesre
pirítjuk rajta. A húst kicsontozzuk, kockázzuk és rádobjuk a hagymára. Paprikával
megszórjuk és vízzel felöntjük. Hozzáadjuk a cikkekre vágott paprikát és
paradicsomot,
sóval, köménnyel ízesítjük és lassú tűzön puhára pároljuk. A burgonyát felkockázzuk,
a zöldbabot rövidebb darabkákra vágjuk. Ha a hús puha ezeket is a
leveshez adjuk. A liszttel elkevert tejföllel behabarjuk, beleszórjuk a vágott kaprot és
jól kiforralva tálaljuk.

Jó étvágyat, idén már nem találkozunk, vidékre megy a család
szilveszterezni !
Boldog-abb újévet, minden jót kívánuk az elkövetkezendő időkre is.
Szeretettel, és a másik ember felé irányuló figyelemmel, a családtagokra
szánt idővel
vigyétek a következő év minden napját.... S könnyebb lesz ;-)
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 38/48.)

 

Kárpáti BUÉK ! Azért van még leveske...

Palócleves 2.
Hozzávalók : 25 dkg birkalapocka, 15 dkg krumpli, 10 dkg zöldbab, 1 fej v.hagyma,1 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, zsír, liszt, só, bors, paprika, kömény, babér
Kevés zsírban apróra vágott vöröshagymát pirítunk, megszórjuk paprikával,
fölengedjük egy dl vízzel és lepirítjuk. A húst kockákra vágjuk,
hozzáadjuk a
hagymához, kap kevés vizet, sóval, borssal, babérral és zúzott
fokhagymával ízesítjük.
Befedjük és a hús félpuhulásáig főzzük. A krumplit kockázzuk és a babbal együtt
a levesbe adjuk. Fölengedjük egy liter vízzel és 35-40 percig főzzük.
Zsírből, lisztből
rántást készítünk, felengedjük a tejföllel, s a levest besűrítjük vele.
Jól kiforraljuk.

Palócleves 3. - palócföldi
Kell bele : 80 dkg birkalapocka, 50-50 dkg krumpli és zöldbab, 4 fej
v.hagyma,
3 gerezd fokhagyma, 5 dl tejföl, 10 dkg zsír, 2 liter csontlé, 3 dl
fehérbor, liszt,
só, babér, paprika, kömény, fél cs. petrezselyem, 1 citrom
A húst és a krumplit kockákra vágjuk, a v.hagymár finomra metéljük. Zsíron
megpirítjuk a v.hagymát, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, kevés köményt és
meghintjük paprikával. Rádobjuk a húst, sózzuk, és fedő alatt 30 percig
pörköljük.
Apránként (ha elfővi levét) kevés csontlét adunk hozzá. Ha a hús félig megfőtt,
beletesszük a burgonyát, a rövid darabokra vágott zöldbabot és felengedjük a csontlével. Babérral ízesítjük és lassú tűzön puhára főzzük. A tejfölt elkeverjük
a liszttel és behabarjuk vele a levest. Ha kell utánsózzuk, fehér bort
adunk hozzá,
s citromlével savanyítjuk. Kiforraljuk, megszórjuk finomra vágott
petrezselyemmel.

Pandúrleves, csirkéből - kunsági
Belevalók : 3 csirke, 15 dkg s.répa, 10 dkg gyökér, 5-5 dkg zeller, karalábé, v.hagyma, 1 gerezd fokhagyma, kevés paradicsompüré, 2 dl tejföl, zsír, só, szemesbors, paprika, szerecsendióvirág, gyömbér, fél citrom
A tisztított pipiket negyedeljük és hideg vízben föltessszük főni. Ha
felforrt lehabozzuk
fűszerezzük és bezöldségeljük. A puha csirkéket kivesszük a levesből, s
a levet leszűrjük. Barna rántást készítünk, besűrítjük a levest, feldaraboljuk héjastól a
fél citromot, a levesbe
dobjuk, s felfőzzük. Hozzátesszük a csirkét, a karikára vágott
zöldséget, a tejfölt, s még
néhány percig forraljuk.

Pandúrleves, körömből - felvidéki
Hozzávalók : 2 sertésköröm, 15 dkg füstölt szalonna, 30 dkg
lebbencstészta, pár kanál liszt,
fél citrom leve és héja, ecet, 4 dl tejföl, paprika, bors, só
A körmöket negyedekre vágjuk, majd föltesszük főni borssal,
citromlével, citromhéjjal és
sóval. A szalonnát apró kockákra vágjuk és kisütjük a zsírját. A zsírt
leszűrjük, s megpirítjuk
benne a tésztát. A készre főtt csülköket kiszedjük a léből s leszűrjük
az ízes levet. A tésztát
kiszedjük a zsírból. Amaradékban lisztet pirítunk, paprikát szórunk rá.
A leszűrt lével felöntjük,
beletesszük a pirított tésztát és puhára főzzük. A levest ecettel és
tejföllel igazítjuk, beleadjuk
a kicsontozott, apró darabokra vágott körmöt, forralunk egyet rajta, s
tálaljuk.

Jó étvágyat hozzá !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 39/48.)

 

Üdv ! Újabb rész...

Paszulyleves - erdélyi
Hozzávalók : 30 dkg tarkabab, 60 dkg füstölt dagadó, 2 dl tejföl, 3 fej saláta, marék vágott kapor, zsír, liszt, só, paprika
A babot előző este forró vízzel leöntjük, s másnapig állni hagyjuk. A füstölt húst kockákra vágjuk és másnap a babbal együtt közepes tűzön főzzük. A salátát
cikkekre vagdaljuk, megsózzuk, pici állás után gyengéden kinyomkodjuk és
a kaporral együtt a levesbe tesszük. Amikor a hús már csak rövid fővést kíván,
csinálunk egy paprikás rántást, hideg vízzel felengedjük és besűrítjük
vele a
levest. Kiforraljuk, tejfölt keverünk bele és tálaljuk.

Póréhagymaleves palacsintával - erdélyi
Liter tejben megfőzünk egy-egy répát, gyökeret és kisebb zellert, leszűrjük és a lében megpárolunk 30-40 dkg kockákra vágott krumplit és 4 szál karikázott
póréhagymát. Mikor a zöldség megpuhult, hozzáadunk 5 dkg vajat, sózzuk, borsozzuk. Közben cukor nélküli palacsintákat sütünk, a tésztába egy csomó
vágott metélőhagymát keverve. A kész palacsintákat felgöngyöljük, kisujjnyi
széles szeletekre vágjuk és tálaláskor a levesbe tesszük.

Ribizlileves - erdélyi
Forrásban levő vízbe beleöntünk 1 bögre leszemezett pirosribizlit, hozzáadunk 4 ek. cukrot, kevés fahéjat. Hagyjuk főni, közben 2 dl tejfölt elkeverünk csomag vaníliás cukorral és egy tojássárgával, majd a fővő leveshez adjuk folytonos kevergetés közben. Reszelt citromhéjat szórunk a tetejére

Rizsleves zadari módra
Négy ek. rizst fél csésze olajban pirítsunk meg világos aranyszínűre,
majd kevés
vízzel öntsük fel és pároljuk meg. Ezután sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk
és öntsük
fel kellő mennyiségű vízzel. Hagyjuk felforrni, egy levesestálba tegyünk
két tojássárgát,
evrjük fel villával. Öntsük rá a kész levest, keverjük jól össze és
tejföllel habarjuk be.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 40/48.)

 

No folytassuk...

Sóskaleves - erdélyi
Másfél liter vízben megfőzünk fél kiló sóskát. 2 kiskanál lisztből és egy tojásból habarást készítünk. Belekeverünkl 2 dl tejfölt, cukrot, sót és a leveshez adjuk, állandóan kutyulva. Betétnek 15-20 dkg főtt rizst adjunk
bele. Változata, mikor oldalast is főznek bele.

Sóskaleves zöldségesen - ukrán
Hozzávalók : 40 dkg krumpli, 2 szál s.répa, fél fej karalábé, 15 dkg sóska, zsír, liszt, só, bors, paprika, tejföl, 4 főtt tojás
A répát és a karalábét hasábokra vágjuk és másfél liter sós, borsos vízbe
föltesszük főni. Amikor félpuha, beletesszük a kockákra vágott krumplit
is. A zsírban megpirírjuk a lisztet, paprikázzuk és berántjuk vele a levest.
A sóskát is beledobjuk, s annak puhulásáig főzzük. A tojásokat kis kockákra
vágjuk, rámerjük a levest és tetejét tejföllel meglocsoljuk.

Spárgaleves - osztrák
Kell hozzá : 50 dkg spárga, 1 l csontleves, 4-4 dkg vaj és liszt, 1 dl tejszín, 1 tojássárgája, 1 csokor petreszelyem, só, bors, cukor, szerecsendió, 1 kk.cukor
A spárgát tisztítjuk, ha fehér meg is hámozzuk. A fejeket levágjuk és félre-
tesszük. A többit annyi (sóval és cukorral ízesített) vízben puhára
főzzük, amennyi
éppen ellepi. A csontlevest felforraljuk és a főtt spárgát
belepasszírozzuk. A vajból
és a lisztből világos rántást készítünk, s besűrítjük vele a levest.
Beletesszük a
spárgafejeket is, szerecsendiót és borsot adunk hozzá, s jól
kiforraljuk. Leveses
tálban összekeverjük a tojássárgát a tejszínnel és rámerjük a levest.
Megkeverjük
a levest és megszórjuk finomra metélt petrezselyemmel.

Suhantott leves - alsó-tiszavidék
Belevalók : 1-1 s.répa, gyökér, zeller, krumpli, v.hagyma, paradicsom, zöldpaprika, egy cikk kelkáposzta, csokor petrezselyem, zsír, 10 dkg tarhonya, só, paprika
A hagymát apróra, a zöldségeket kockákra, cikkekre vágjuk. Kevés zsírban
megpirítjuk a hagymát és rátesszük a zöldségeket. Kevergetjük,
pirítgatjuk, papri-
kával fűszerezzük és felöntjük 2 liter vízzel. Sózzuk és főzzük. A
tarhonyát zsírban
megpirítjuk és a leveshez adva puhára főzzük az egészet. Tálalás előtt
finomra aprított
petrezselyemmel meghintjük.

Jó étvágyat !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 41/48.)

 

Csak úgy suhhan a következő adag...

Suhantott leves - matyóföldi
Kamráből előszedünk egy kis füstölt szalonnát, 10-15 dkg-ot apróra vágunk és megizzasztjuk. Késhegynyi paprikát teszünk rá, és feleresztjük
vízzel. Megsózzuk és pár marék gombótát* puhára főzünk benne. Tálaláskor
tejföllel gazdagítjuk.
Gombóta = házi tarhonya

Szabógallérleves - erdélyi
Hozzávalók : 1 tojás, 3 marék liszt, 1 fej v.hagyma, csokor petruska, 1 marék búzadara, só, bors, 2 liter húsleves, zsír
A hagymát apróra vágjuk és zsíron megpirítjuk, rászórjuk a grízt és kevés
aprított petruskát. Sózzuk, paprikázzuk és aranybarnára pirítjuk. A tojásból és a lisztből tésztát gyúrunk, vékonyra kinyújtjuk. A tölteléket a tészta egyik felére
sorban, kis kupacokba halmozzuk, majd ráhajtjuk a tészta másik felét. A kupacok
között ujjunkkal lenyomkodjuk kocka alakúra, majd derelyevágóval
kimetsszük.A húslevesben kifőzzük a "gallérokat" és vágott petruskával hintjük meg
levesünket.

Szarvashúskrémleves - őrségi
Kell bele : 40 dkg szarvashús, 10-10 dkg s.répa és gyökér, szelet
zeller, 2 szem
krumpli, fél csokor petrezselyem, 2 dl tejföl, 2 ek. olaj, liszt, só,
bors, kakukkfű
A húst és a zöldségeket apró kockákra vágjuk, s sós vízben puhára
főzzük.
Ha minden puha leszűrjük s a húst és a zöldségeket ledaráljuk.
Visszatesszük a
lébe és felforraljuk. Kakukkfűvel, borssal fűszerezzük, megszórjuk
vágott petre-
zselyemmel. Világos rántást készítünk, besűrítjük vele a levest és a
tejfölt is
belekeverjük. Egyet forralunk rajta és asztalra !

Tárkonyleves - békési
Pár szál zöld tárkonyt apróra vágunk. 1-1 ek. lisztből és vajból
világos rántást
készítünk, rászórjuk a tárkonyt. Vízzel feleresztjük, 2 ek. meleg tejet
adunk még
hozzá. Sózzuk és pár percig főzzük, ízlés szerint ecettel savanyítjuk.
Levesestálban 1 tojást elkeverünk 2 ek. tejföllel és erre öntjük rá a levest. Betétnek pirított zsemlekockát adunk mellé.

Jó étvágyat ezekhez is !
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 42/48.)

 

Folytassuk.

Tárkonyleves erdélyi módra
Hozzávalók : 1,5 kg húsos sertéscsont, 3 s.répa, 2 gyökér, 1 fej
v.hagyma,
2 -3 szem krumpli, 1 marék tárkonylevél, 5-6 szem bors, só, kevés liszt,
2 dl tejföl, 1 tojássárgája, ecet vagy citromlé

Hideg vízbe föltesszük főni a csontokat, majd miután felfőtt
lehabozzuk. Sózzuk, borsot adunk hozzá, hosszába vágott zöldségekkel és egy fej
apróra vágott hagymával tovább főzzük. Beleszórjuk az apróra vágott
tárkonyt. Mikor már majdnem puha, beletesszük a kockázott krumplit. Ha a hús puhára főtt, levét leszűrjük, a zöldségeket (a krumpli kivételével)
áttörjük, a csontról leszedegetjük a húst. Visszatesszük a levesbe és a liszt és tejföl keverékével behabarjuk. Kiforraljuk, egy levesestálban a tojássárgáját elkeverjük kevés levessel, s rámerjük az ételt. Ecettel vagy
citromlével pikánsra savanyítjuk.

Tárkonyleves székely módra
Kell bele : 3 dkg vaj, 6 dkg liszt, 2 dl tej, 1 csomó zöldtárkony, só, bors, tárkonyecet, 2 tojássárgája, 3 dl tejföl
A tárkonyt apróra vágjuk, a tejet belekeverjük 2 liter hideg vízbe. Vajból
és lisztből világos rántást készítünk, beleszórjuk a tárkonyt, pár percig
együtt pirítjuk, majd felöntjük a tejes vízzel. Sózzuk, borsozzuk, ecettel
ízesítjük. Levesestálban elkeverjük a tojáőssárgát a tejföllel, s
ráöntjük a
levest. Pirított kenyérkockát adhatunk mellé - betétnek.

Táskaleves Gödréről - baranyai
Belevalók : 20 dkg darált sertéshús, 1 fej v.hagyma, 15 dkg vegyes zöldség, 1-2 gerezd fokhagyma, liszt, 5 dkg tejföl, zsír, só, bors, paprika, babér, tárkony, majoranna, csontlé A tésztához: liszt, tojás, só
A hagymát finomra vágjuk és zsíron megpirítjuk. Paprikával meghintjük,
és beletesszük a kockákra vágott vegyes zöldséget. Csontlével felengedjük,
sóval, borssal, babérral, tárkonnyal fűszerezzük. A húst sóval, borssal, zúzott
fokhagymával és majorannával fűszerezzük. Gyúrt tésztát készítünk, kinyújtjuk,
kockákra vágjuk és beleadagoljuk a tölteléket. Kis táskává hajtjuk őket,
s a
forró levesben kifőzzük. Végül tejfölös habarással besűrítjük és
kiforraljuk.

Tejleves - békési
Kell hozzá : 1,5 l tej, 6 dkg cukor, fél citrom reszelt héja, 5 dkg liszt, 8 dkg lebbencstészta, só
A tejet felforraljuk, cukorral, sóval és citromhéjjal ízesítjük. Egy serpenyőben
szárazon megpirítjuk a lisztet és állandó kavargatás mellet a tejhez
keverjük.Beletesszük a lebbencstésztát és készre főzzük. Nyáron hidegen is
kajolhatjuk.

Jó étvágyat Tubicáim :-)
--
Nándi, a Pocimus Maximus

Kárpáti Barangolás (levesek 43/48.)

 

Szervusztok ! Újabb adag...

Tejfölleves - osztrák
Egy liter vizet felforralunk, 2,5 dl tejfölt simára keverünk 2 ek.
liszttel. A forró vízhez keverjük és 5 percig forraljuk. Sóval, borssal, köménnyel,
1-2 ek. ecettel ízesítjük. Kevéske reszelt szerecsendiót adunk hozzá, és
a tűzről levéve hozzáöntünk még 2-3 ek. tejszínt is.

Tésztaleves kolbásszal - Balaton-felvidéki
Kell bele : 15 dkg füstölt kolbász, 3-4 ek. olaj, 5 dkg liszt, 3 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 15 dkg szélesmetélt, só, paprika
1,2 liter vizet felforralunk és a karikákra vágott kolbászt
beletesszük. 10-15 percig főzzük, s eközben az olajból és a lisztből zsemleszín rántást
készítünk. Zúzott fokhagymát adunk bele, megszórjuk paprikával, majd belekeverjük
a tejfölt. Kevés hideg vízzel simára keverjük, s a forrásban levő
leveshez adjuk.Kevergessük közben folyamatosan levesünk, s jól forraljuk ki. Hozzáadjuk a
metéltet is, s a tészta puhulásáig főzzük.

Tojásleves - erdélyi
Másfél liter forrásban levő vízbe kevés ételízesítőt adunk. Óvatosan feltörjük
a tojásokat (személyenként egyet) és a levesbe engedjük őket, egyiket a másik
után. Világos rántást készítünk, hozzáadunk pár gerezd zúzott fokhagymát
és
a levesbe keverjük. 10 dkg főtt rizzsel gazdagítsuk, deci tejföllel,
borssal, vágott
petruskával ízesítsük. Piritóst v. pirított kenyérkockát adhatunk mellé
ill. bele.

Tojásleves, csurgatott - matyóföldi
Pici zsírban megpirítunk kevés reszelt v.hagymát és vágott petrezselymet. Paprikával, sóval, köménnyel ízesítjük és felöntjük vízzel.
Felforraljuk. Egy edényben
simára keverünk két egész tojást egy kanál liszttel és a forró levesbe
csurgatjuk. Tálaláskor tejfölt adjunk mellé.

Jó étvágyat Tubik !
--
Nándi, a Pocimus Maximus